Jabloň stĺpovitá KORDONA podp. M7, voľnok.

Kód: 675
Neohodnotené
13,90 € / ks
Skladom

Zimná odroda, ktorá sa pýši nielen šťavnatými plodmi, ale aj rezistenciou.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: december - marec

Úroda: prvá polovica októbra

Tvar plodu: stredne veľký kužeľovitý

Farba plodu: červenožltá

Dužina: biela, šťavnatá, sladko navinula

Použitie: priamy konzum, skladovanie

Kordona je stĺpovitá odroda jabloní, ktorá dosahuje výšku 3,5 m a jej koruna sa nešíri do šírky. Táto odroda je ideálna pre pestovanie v malých záhradkách. Opeľuje sa od ostatných odrôd balerín. V období od apríla do mája ju zdobia bielo-ružové kvety, zatiaľ čo v prvej polovici októbra môžeme zberať červeno-žlté plody s bielou dužinou. Dozrievajú od decembra a sú skladovateľné až do januára. Pri dobrých podmienkach však môžu byť skladované aj do marca.

Ako vysádzať jablone?

Výsadba: Najlepšie vysadiť na jeseň, ale výsadbu môžeme uskutočniť aj na jar. Pri výsadbe na jar by sme však mali byť obozretní, pretože stromčeky nedostanú potrebné množstvo zimnej vlahy a budú vyžadovať častejšie zalievanie. Ak si zvolíme kontajnerované stromy, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe by sme mali vykopať jamu dostatočne širokú pre korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo po vysadení nad zemou. Potom by sme korene mali pokryť jemnou zeminou a dostatočne zaliať vodou. Okolo stromu by sme mali urobiť zalievaciu misku, aby voda zostala v blízkosti koreňov a nepretekala ďaleko. Okolo kmeňa by sme mali nainštalovať vhodnú chráničku, aby sme zabránili okusu stromčeka. Na záver by sme mali stromček upevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku by sme mali stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami počas rašenia, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Cererit je vhodným príkladom hnojiva, ktoré môžeme použiť.

Ako chrániť jablone?

Ochrana: Jablone musíme chrániť pred škodcami a chorobami, aby sme zabezpečili zdravý a úrodný rast stromov. Kvetovku jabloňovú ochraňujeme postrekmi Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. V júli sa potom sústredíme na ochranu pred obaľovačom jablčným a používame prípravky ako Reldan, Karate alebo Zeon. V prípade náletu vošiek, môžeme použiť prípravky Mospilan alebo Pirimor počas celého roka. Ochrana pred chorobami jadrovín vyžaduje použitie prípravkov na báze Mancozebu ako Delan alebo Dithane pred a po odkvitnutí, spolu so systémovými prípravkami Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky je najlepšie použiť v období vyššej vlhkosti, najlepšie v júni a júli.

 

 

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Druh ovocia: Jablko
Kontajner: Voľnokorenný
Podpník: M7
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M7
Botanický názov: Malus domestica ´Kordona´

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: