Jabloň Starking podp. M26, voľnok.

Kód: 791
Neohodnotené
9,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…
Jabloň Starking pôvodom z USA je vyhľadávanou odrodou pre svoju sladkú a lahodnú chuť
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: december - marec

Úroda: polovica októbra

Tvar plodu: stredne veľký, guľovitý

Farba plodu: červená s žíhaním ktorá prechádza až na celočervenú

Dužina: žltkasto biela, sladká, šťavnatá, pevná, krehká, aromatická

Použitie: uskladnenie, konzum aj konzervácia

Rast: bujný

Opeľovač: Gala, Golden Delicious, James Grief, Jonathan, Otava, Pinova, Rubinola, Spartan

Jabloň Starking je pôvodom z USA, mutant z Red Delicious nájdený v roku 1881 v Spojených štátoch na pozemku škôlky Stark Bros. Vyžaduje polopriepustné pôdy s dostatkom živín, vlahy. Plody jablone Starking sú stredne veľké, guľovité, červené s žíhaním ktoré prechádzajú až na celočervenú. Dužina je žltkasto biela, sladká, šťavnatá, pevná, krehká, aromatická. Zberá sa v polovici októbra, konzumná zrelosť začína v decembri a vydrží do marca. Odroda je veľmi mrazuvzdorná, mierne odolná voči chorobám Vhodná pre pestovateľov do všetkých polôh.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby zbavených jabloní je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerované stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou, a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami a to pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na toto hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame udržiavací rez koruny, odstraňujeme suché a choré vetvy a udržujeme rezom korunu dostatočne presvetlenú. Rany po reze ošetríme voskom alebo balzamom. Najvhodnejší čas na rez jabloní je február – marec. Rez samotný by mal byť čistý, hladký bez otrepov a mal by mať čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. V prípade rezu na očko (pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch) je nutné plochu rezu spádovať smerom od očka, aby voda stekala preč.

Ochrana: Pri jadrovinách požívame proti škodcom postrek proti kvetopasu jabloňovému a to prípravkami Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. Začiatkom júla sa vykonáva ochrana proti obaleči jabloňovému prípravku Reldan, Karate alebo Zeon. Proti voškám ochrana v prípade náletu po celý rok prípravkami Mospilan alebo Pirimor podľa návodu. Proti chorobám jadrovín používame pred a po odkvitnutí prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky a to Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky používame v dobe vyššej vlhkosti (jún, júl).

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: Voľnokorenná
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´Starking´
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: