Jabloň GOLDEN DELICIOUS podp. M26, voľnok.

Kód: 2307
Neohodnotené
9,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Známa tradičná zimná odroda s charakteristickou chrumkavou dužinou.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: december - marec

Úroda: október

Tvar plodu: stredne veľký kužeľovitý

Farba plodu: zelenožltá bez krycieho zafarbenia

Dužina: žltkastá, navinule sladká, krehká, aromatická

Použitie: priamy konzum, konzervácia i transport

Opeľovače: Coxova Reneta, Jonathan, Wealthy, James Grieve, dobrý opeľovač pre ostatné odrody

Rast: stredne bujný, vytvára guľovité koruny zahustené krátkymi plodonošmi

Jabloň Golden Delicious je zimná odroda jabloní, ktorá bola vyšľachtená v USA. Plody sú stredne veľké, v tvare kužeľa, s jemne zelenožltou farbou bez krycieho zafarbenia. Dužina je žltkastá, sladká a aromatická s krehkou konzistenciou. Plody sa zberajú v októbri. Konzumná zrelosť je od decembra a sú skladovateľné až do marca. Jablone Golden Delicious majú nízku odolnosť voči hubovým chorobám, ale sú veľmi odolné voči múčnatke. Sú vhodné pre pestovanie v teplých alebo stredných polohách.

Ako vysádzať jablone?

Výsadba: Najlepšie vysadiť na jeseň, ale výsadbu môžeme uskutočniť aj na jar. Pri výsadbe na jar by sme však mali byť obozretní, pretože stromčeky nedostanú potrebné množstvo zimnej vlahy a budú vyžadovať častejšie zalievanie. Ak si zvolíme kontajnerované stromy, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe by sme mali vykopať jamu dostatočne širokú pre korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo po vysadení nad zemou. Potom by sme korene mali pokryť jemnou zeminou a dostatočne zaliať vodou. Okolo stromu by sme mali urobiť zalievaciu misku, aby voda zostala v blízkosti koreňov a nepretekala ďaleko. Okolo kmeňa by sme mali nainštalovať vhodnú chráničku, aby sme zabránili okusu stromčeka. Na záver by sme mali stromček upevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť. Nadbytočné výhony by sme mali odstrániť a zakrátiť ponechané výhony o tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku by sme mali stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami počas rašenia, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Cererit je vhodným príkladom hnojiva, ktoré môžeme použiť.

Ako chrániť jablone?

Ochrana: Jablone musíme chrániť pred škodcami a chorobami, aby sme zabezpečili zdravý a úrodný rast stromov. Kvetovku jabloňovú ochraňujeme postrekmi Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. V júli sa potom sústredíme na ochranu pred obaľovačom jablčným a používame prípravky ako Reldan, Karate alebo Zeon. V prípade náletu vošiek, môžeme použiť prípravky Mospilan alebo Pirimor počas celého roka. Ochrana pred chorobami jadrovín vyžaduje použitie prípravkov na báze Mancozebu ako Delan alebo Dithane pred a po odkvitnutí, spolu so systémovými prípravkami Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky je najlepšie použiť v období vyššej vlhkosti, najlepšie v júni a júli.

Ako vykonať rez jablone?

Rez: Zameriavame sa aj na pravidelný udržiavací rez koruny. Tento rez zahŕňa odstránenie suchých a chorých konárov a udržiavanie dostatočnej presvetlenosti koruny. Je dôležité, aby sme po reze ošetrili rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili infekciám. Ideálny čas na rez je v mesiacoch február a marec. Pri reze sa snažíme minimalizovať plochu rezu, ktorá sa má hojiť, aby sme zabezpečili rýchle a efektívne hojenie rán. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad: pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch), je potrebné spádovať plochu rezu smerom od očka, aby sme zabezpečili správny odtok vody.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Druh ovocia: Jablko
Kontajner: Voľnokorenný
Podpník: M26
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´GOLDEN DELICIOUS´
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: