Jabloň RUBINOLA podp. M26, voľnok.

Kód: 2322
Neohodnotené
9,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Česká mrazuvzdorná zimná odroda jabloní s chutnými plodmi.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: december - marec

Úroda: koniec septembra

Tvar plodu: stredne veľký plocho guľovitý

Farba plodu: žltkastá prekrytá červeným žíhaním

Dužina: žltkastá, sladká, stredne šťavnatá, aromatická

Použitie: uskladnenie, konzum aj konzervácia

Rast: stredne bujný až bujný, koruna guľovitá, čiastočne zahustená dlhým obrastom

Opeľovače: Fuji, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, James Grive, Kent, Melrose, Opal, Pinova, Rajka, Spartan

Jabloň Rubinola je moderná zimná odroda, vyšľachtená v Českej republike a registrovaná v roku 1997. Plody sú plocho guľovité, s žltkastou farbou a červeným žíhaním, stredne veľké a sladké s jemne aromatickou chuťou. Plodnosť je stredne skorá, s pravidelnou a dobrou úrodou koncom septembra. Konzumná zrelosť nastáva od decembra do marca. Jabloň Rubinola je rezistentná voči chrastavitosti a netrpí múčnatkou, čo znižuje jej nároky na ošetrovanie. Je vhodná pre pestovanie v rôznych oblastiach a jej vhodnými opeľovačmi sú odrody Fuji, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, James Grive, Kent, Melrose, Opal, Pinova a Rajka.

Ako vysádzať jablone?

Výsadba: Najlepšie vysadiť na jeseň, ale výsadbu môžeme uskutočniť aj na jar. Pri výsadbe na jar by sme však mali byť obozretní, pretože stromčeky nedostanú potrebné množstvo zimnej vlahy a budú vyžadovať častejšie zalievanie. Ak si zvolíme kontajnerované stromy, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe by sme mali vykopať jamu dostatočne širokú pre korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo po vysadení nad zemou. Potom by sme korene mali pokryť jemnou zeminou a dostatočne zaliať vodou. Okolo stromu by sme mali urobiť zalievaciu misku, aby voda zostala v blízkosti koreňov a nepretekala ďaleko. Okolo kmeňa by sme mali nainštalovať vhodnú chráničku, aby sme zabránili okusu stromčeka. Na záver by sme mali stromček upevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť. Nadbytočné výhony by sme mali odstrániť a zakrátiť ponechané výhony o tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku by sme mali stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami počas rašenia, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Táto aplikácia hnojiva zvyšuje rýchlosť rastu stromčekov a zlepšuje ich celkové zdravie. Cererit je vhodným príkladom hnojiva, ktoré môžeme použiť.

Ako chrániť jablone?

Ochrana: Jablone musíme chrániť pred škodcami a chorobami, aby sme zabezpečili zdravý a úrodný rast stromov. Kvetovku jabloňovú ochraňujeme postrekmi Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. V júli sa potom sústredíme na ochranu pred obaľovačom jablčným a používame prípravky ako Reldan, Karate alebo Zeon. V prípade náletu vošiek, môžeme použiť prípravky Mospilan alebo Pirimor počas celého roka. Ochrana pred chorobami jadrovín vyžaduje použitie prípravkov na báze Mancozebu ako Delan alebo Dithane pred a po odkvitnutí, spolu so systémovými prípravkami Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky je najlepšie použiť v období vyššej vlhkosti, najlepšie v júni a júli.

Ako vykonať rez jablone?

Rez: Zameriavame sa aj na pravidelný udržiavací rez koruny. Tento rez zahŕňa odstránenie suchých a chorých konárov a udržiavanie dostatočnej presvetlenosti koruny. Je dôležité, aby sme po reze ošetrili rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili infekciám. Ideálny čas na rez je v mesiacoch február a marec. Pri reze sa snažíme minimalizovať plochu rezu, ktorá sa má hojiť, aby sme zabezpečili rýchle a efektívne hojenie rán. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad: pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch), je potrebné spádovať plochu rezu smerom od očka, aby sme zabezpečili správny odtok vody.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´Rubinola´
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: