Jabloň JONAPRINCE podp. M26, voľnok.

Kód: 672
Neohodnotené
9,90 € / ks
Skladom
Skorá zimná mutácia odrody Jonagold s veľkými krásne vyfarbenými plodmi
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: október - február

Úroda: koniec augusta, pre lepšie vyfarbenie polovica septembra

Tvar plodu: veľký guľovitý

Farba plodu: červená až karmínovo červená

Dužina: biela, navinule sladká, veľmi chutná, jemná, krémová, šťavnatá

Jonaprince je skorá zimná odroda, mutácia Jonagoldu. Rastie stredne bujne až bujne, rozložito, plodí v zhlukoch na krátkom dreve. Plody veľké, guľovité, so stredne hrubou suchou šupkou, bez ojínenia. Farba plodu červená až karmínovo červená. Dužina biela, navinule sladkej chuti, stredne šťavnatá, krémová, veľmi chutná. Neľahko sa tvaruje, treba letného prieklestu pred zberom. Pri prebierke sú plody skutočne veľké.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby jabloní je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerované stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami a to pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na toto hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame udržiavací rez koruny, odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme rezom korunu dostatočne presvetlenú. Rany po reze ošetríme voskom alebo balzamom. Najvhodnejší čas na rez jabloní je február – marec. Rez samotný by mal byť čistý, hladký, bez otrepov a mal by mať čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. V prípade rezu na očko (pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch) je nutné plochu rezu spádovať smerom od očka, aby voda stekala preč.

Ochrana: U jabĺk používame proti škodcom postrek proti kvetovke jabloňovej a to prípravkami Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. Začiatkom júla sa vykonáva ochrana proti obaľovaču jablčnému prípravkom Reldan, Karate alebo Zeon. Proti voškám ochrana v prípade náletu po celý rok prípravkami Mospilan alebo Pirimor. Proti chorobám jadrovín používame pred a po odkvitnutí prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky a to Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky používame v dobe vyššej vlhkosti (jún, júl).


 

 

 

 

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: Voľnokorenný
Podpník: M26
Podpník: M26
Kontajner: voľnokorenný
Botanický názov: Malus domestica ´Jonaprince´

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: