Jabloň Jakubky červené, podp. M26, voľnok.

Kód: 793
Neohodnotené
9,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…
Letná rezistentná odroda jabloní s originálnou chuťou a atraktívnym sfarbením plodov
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: prelom augusta a septembra

Úroda: polovica augusta

Tvar plodu: stredne veľký až veľký guľovitý

Farba plodu: zelenožltá, prekrytá červenou so žíhaním

Dužina: stredne pevná, mäkká a šťavnatá

Použitie: na priamu konzumáciu

Opeľovače: Discovery, Golden Delicious, Idared, James Grieve, Pinova, Prima

Rast: stredne bujný, tvorí rozložité koruny

Jabloň Jakubka červená je letná chutná odroda ktorej plody dozrievajú v polovici augusta, dajú sa skladovať až 3 týždne, sú červené, jemne žíhané, stredne veľké až veľké, guľovitého tvaru. Dužina je spočiatku po zbere šťavnatá, stredne pevná, neskôr múčnatá. Chuť jablone Jakubka červená je veľmi dobrá s príjemnou vôňou. Nenáročná rezistentná odroda.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby jabloní je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerované stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami a to pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na toto hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame udržiavací rez koruny, odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme rezom korunu dostatočne presvetlenú. Rany po reze ošetríme voskom alebo balzamom. Najvhodnejší čas na rez jabloní je február – marec. Rez samotný by mal byť čistý, hladký, bez otrepov a mal by mať čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. V prípade rezu na očko (pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch) je nutné plochu rezu spádovať smerom od očka, aby voda stekala preč.

Ochrana: U jabĺk používame proti škodcom postrek proti kvetovke jabloňovej a to prípravkami Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. Začiatkom júla sa vykonáva ochrana proti obaľovaču jablčnému prípravkom Reldan, Karate alebo Zeon. Proti voškám ochrana v prípade náletu po celý rok prípravkami Mospilan alebo Pirimor. Proti chorobám jadrovín používame pred a po odkvitnutí prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky a to Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky používame v dobe vyššej vlhkosti (jún, júl).

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´Jakubky červené´
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: