Jabloň zakrslá PIDI 80-90 cm, podp. M26, kont. 9 l

Kód: 1060
Neohodnotené
19,90 € / ks
Skladom

Jesenná zakrslá odroda vhodná do malých záhradiek aj do nádob.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: október - november

Úroda: prelom augusta - septembra

Tvar plodu: stredne veľký široko kužeľovitý

Farba plodu: žltozelená s červeným žíhaním

Dužina: biela, sladko navinulá s ľahkou kyselkavosťou, šťavnatá, aromatická

Použitie: priamy konzum, konzervácia

Koreňový bal: kontajner

Jesenná zakrpatená jabloň Pidi vyšľachtená v ČR krížením odrôd Britemac a Prima rastie do výšky 2 m, rast je slabý, rozložitý, tvorí pyramidálnu korunu. Je vhodná na pestovanie do malých záhradiek. Opeľuje sa od ostatných odrôd balerín. Na prelome augusta a septembra zbierame žltozelené plody s červeným líčkom. Konzumné sú od októbra do novembra. Vhodná do nižších a stredných polôh. Stredne odolná hubovým chorobám.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby jabloní je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerované stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Používa sa napr. Cererit.

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame udržiavací rez koruny, odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme rezom korunu dostatočne presvetlenú. Rany po reze ošetríme voskom alebo balzamom. Najvhodnejší čas na rez jabloní je február – marec, mal byť čistý, hladký, bez otrepov a mal by mať čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. V prípade rezu na očko (pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch) je nutné plochu rezu spádovať smerom od očka, aby voda stekala preč.

Ochrana: U jabĺk používame proti škodcom postrek proti kvetovke jabloňovej a to prípravkami Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. Začiatkom júla sa vykonáva ochrana proti obaľovaču jablčnému prípravkom Reldan, Karate alebo Zeon. Proti voškám ochrana v prípade náletu po celý rok prípravkami Mospilan alebo Pirimor. Proti chorobám jadrovín používame pred a po odkvitnutí prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky a to Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky používame v dobe vyššej vlhkosti (jún, júl).

Dodatočné parametre

Kategória: Jesenné jablone
Hmotnosť: 3 kg
Botanický názov: Malus domestica ´PIDI´
Výška pri dodaní: 80-90 cm
Podpník: M26
Kontajner: 9 l

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: