Jabloň RUBÍN podp. M26, voľnok.

Kód: 673
Neohodnotené
9,90 € / ks
Skladom
Česká zimná odroda jabloní s atraktívnymi plodmi a šťavnatou dužinou
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: október - február

Úroda: koniec septembra

Tvar plodu: veľký guľovitý

Farba plodu: červená

Dužina: žltkastá, sladká, stredne šťavnatá, aromatická

Použitie: uskladnenie, konzum, konzervácia

Rast: spočiatku bujný, neskôr slabne

Opeľovače: Idared, Golden Delicious, James Grieve, Melrose

Vyžaduje polopriepustné vápenaté pôdy s dostakom živín a vlahy. Plody sú veľké, guľovité, červenej farby. Dužina jablone Rubín je žltkastá, sladká, stredne šťavnatá a aromatická. Odroda má plodnosť stredne neskorú, dobrú a pravidelnú. Zbiera sa v septembri, konzumná zrelosť sa uvádza od októbra do februára. Odolnosť je stredná proti napadnutiu hubovými chorobami. Vhodná pre pestovanie vo všetkých oblastiach. Vhodnými opeľovačmi sú napríklad odrody Idared, Golden Delicious, James Grive alebo Melrose.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby jabloní je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerované stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Používa sa napr. Cererit.

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame udržiavací rez koruny, odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme rezom korunu dostatočne presvetlenú. Rany po reze ošetríme voskom alebo balzamom. Najvhodnejší čas na rez jabloní je február – marec, mal byť čistý, hladký, bez otrepov a mal by mať čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. V prípade rezu na očko (pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch) je nutné plochu rezu spádovať smerom od očka, aby voda stekala preč.

Ochrana: U jabĺk používame proti škodcom postrek proti kvetovke jabloňovej a to prípravkami Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. Začiatkom júla sa vykonáva ochrana proti obaľovaču jablčnému prípravkom Reldan, Karate alebo Zeon. Proti voškám ochrana v prípade náletu po celý rok prípravkami Mospilan alebo Pirimor. Proti chorobám jadrovín používame pred a po odkvitnutí prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky a to Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky používame v dobe vyššej vlhkosti (jún, júl).

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: Voľnokorenný
Podpník: M26
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´Rubín´

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: