Jabloň PRIESVITNÉ LETNÉ Jakubky podp. M26, voľnok.

Kód: 2319
Neohodnotené
9,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Odroda, ktorá patrí do kategórie tradičných letných odrôd, má jasnožlté plody plné šťavy.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: polovica júla

Úroda: polovica júla

Tvar plodu: stredne veľký, guľovito kužeľovitý

Farba plodu: zelenožltý bez krycieho sfarbenia

Dužina: biela, sladko navinulá, jemnej konzistencie

Použitie: priamy konzum

Rast: stredne bujný, koruna voľná zahustená dlhými letorosty

Opeľovače: James Grieve, Wealthy

 

Jabloň Priesvitné letné, taktiež prezývaná "Jakubky" je stará odroda pochádzajúca z Ruska, ktorá bola zaregistrovaná v roku 1954. Táto odroda nepotrebuje špeciálne podmienky pôdy, ale vyžaduje starostlivý letný rez. Plody sú stredne veľké a majú tvar guľovitej kužeľovitosti s jemne zelenožltou farbou bez krycieho sfarbenia. Dužina jablone Priesvitné letné je biela, s jemnou konzistenciou a sladko navinulou chuťou. Plody dozrievajú v polovici júla a zrelé sú maximálne 10 dní. Táto odroda je vysoko odolná voči chrastavitosti, ale málo odolná voči múčnatke. Plody sú vhodné na priamy konzum, ale nie sú ideálne na transport. Táto odroda môže byť pestovaná v rôznych oblastiach a ako vhodní opeľovači sa odporúčajú odrody ako James Grieve alebo Wealthy.

Ako vysádzať jablone?

Výsadba: Najlepšie vysadiť na jeseň, ale výsadbu môžeme uskutočniť aj na jar. Pri výsadbe na jar by sme však mali byť obozretní, pretože stromčeky nedostanú potrebné množstvo zimnej vlahy a budú vyžadovať častejšie zalievanie. Ak si zvolíme kontajnerované stromy, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe by sme mali vykopať jamu dostatočne širokú pre korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo po vysadení nad zemou. Potom by sme korene mali pokryť jemnou zeminou a dostatočne zaliať vodou. Okolo stromu by sme mali urobiť zalievaciu misku, aby voda zostala v blízkosti koreňov a nepretekala ďaleko. Okolo kmeňa by sme mali nainštalovať vhodnú chráničku, aby sme zabránili okusu stromčeka. Na záver by sme mali stromček upevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť. Nadbytočné výhony by sme mali odstrániť a zakrátiť ponechané výhony o tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku by sme mali stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami počas rašenia, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Cererit je vhodným príkladom hnojiva, ktoré môžeme použiť.

Ako chrániť jablone?

Ochrana: Jablone musíme chrániť pred škodcami a chorobami, aby sme zabezpečili zdravý a úrodný rast stromov. Kvetovku jabloňovú ochraňujeme postrekmi Mospilan a Calipso na začiatku kvetu. V júli sa potom sústredíme na ochranu pred obaľovačom jablčným a používame prípravky ako Reldan, Karate alebo Zeon. V prípade náletu vošiek, môžeme použiť prípravky Mospilan alebo Pirimor počas celého roka. Ochrana pred chorobami jadrovín vyžaduje použitie prípravkov na báze Mancozebu ako Delan alebo Dithane pred a po odkvitnutí, spolu so systémovými prípravkami Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky je najlepšie použiť v období vyššej vlhkosti, najlepšie v júni a júli.

Ako vykonať rez jablone?

Rez: Zameriavame sa aj na pravidelný udržiavací rez koruny. Tento rez zahŕňa odstránenie suchých a chorých konárov a udržiavanie dostatočnej presvetlenosti koruny. Je dôležité, aby sme po reze ošetrili rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili infekciám. Ideálny čas na rez je v mesiacoch február a marec. Pri reze sa snažíme minimalizovať plochu rezu, ktorá sa má hojiť, aby sme zabezpečili rýchle a efektívne hojenie rán. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad: pri mladých stromoch a tenkých výhonkoch), je potrebné spádovať plochu rezu smerom od očka, aby sme zabezpečili správny odtok vody.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Jabloň
Hmotnosť: 2 kg
Druh ovocia: Jablko
Kontajner: Voľnokorenný
Podpník: M26
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: M26
Botanický názov: Malus domestica ´PRIESVITNÉ LETNÉ´
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: