Čerešňa KORDIA podp. Colt, voľnok.

Kód: 2454
Neohodnotené
10,50 € / ks
Skladom

Tmavá neskorá chrupka, táto odroda je zaraďovaná medzi vysoko kvalitnú a s vynikajúcou chuťou.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumné zrelosť: 6. čerešňový týždeň (26.7. - 8.8.)

Úroda: 6. čerešňový týždeň (26.7. - 8.8.)

Tvar plodu: veľký až veľmi veľký podlhovastý

Farba plodu: karmínovo červená

Dužina: tuhá, karmínovo červená so svetlejším žilkovaním

Použitie: všestranné

Rast: bujný, v plnej plodnosti stredne bujný, tvorí guľovitú korunu

Opeľovače: Heldelfingenská, Sam a ďalšie bežné odrody čerešní, inkompatibilita v opelenie nie je známa

 

Čerešňa Kordia je česká odroda čerešní, ktorá vznikla ako náhodný semenáč a patrí medzi neskoré odrody. Plody týchto čerešní sú veľké až veľmi veľké, majú podlhovastý tvar a sú lesklé. Ich farba sa pohybuje od karmínovo červenej až po tmavočervenú. Dužina je tuhá a karmínovo červená so svetlejším žilkovaním. Chuť ovocia je lahodne sladká a aromatická. Tieto čerešne majú nízku odolnosť proti mrazu, no na druhej strane vynikajú vysokou odolnosťou proti pukaniu plodov. Sú vhodné na priamy konzum i na konzerváciu. Odroda Kordia nie je náročná na stanovište ani polohy.

Ako vysádzať čerešne?

Výsadba: Pre výsadbu čerešní je najlepší čas jesenné obdobie, ale môžeme ju vysadiť aj na jar. Ak sa rozhodneme pre jar, musíme pamätať na častejšiu zálievku stromov, pretože prichádzajú o zimnú vlahu. Ak máme čerešne v kontajneri, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe musíme vykopať dostatočne širokú a hlbokú jamu, aby sa do nej zmestili korene a aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Na ochranu pred ohryzením použite chráničku a pripevnite stromček ku kolu. Po výsadbe je dôležité stromčeky zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony skrátime o 1/3, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromček prihnojiť dusíkatými hnojivami pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. To zlepšuje zdravotný stav stromčeka a urýchľuje jeho vývoj. Na takéto hnojenie môžeme použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť čerešne?

Ochrana: Aby ste strom chránili pred voškami, môžete počas celého roka používať prípravky Mospilan alebo Pirimor podľa návodu na ich použitie, ktoré vám pomôžu zvládnuť prípadný nálet.

Ako vykonať rez čerešne?

Rez: Po výsadbe čerešní sa v nasledujúcich rokoch staráme o ich udržanie pomocou pravidelného udržiavacieho rezu koruny. V rámci tohto procesu odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme dostatočne presvetlenú korunu stromu. Po reze ošetrujeme rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili vstupu patogénnych organizmov. Najvhodnejší čas na rez čerešní je po odkvitnutí, kedy intenzívne rastú a rýchlo sa hoja rany. Pri reze sa snažíme vytvoriť čistý a hladký povrch s čo najmenšou plochou na hojenie. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad pri mladších stromoch a rovnako pri tenších výhonkoch), je dôležité spádovať plochu rezu smerom od očka, aby voda mohla ľahko stekať preč z rany.

Dodatočné parametre

Kategória: Čerešňa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus avium ´Kordia´
Podpník: Colt
Kontajner: Voľnokorenný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: