Čerešňa LAPINS podp. Colt, voľnok.

Kód: 2457
Neohodnotené
12,50 € / ks
Skladom

Odroda, ktorá je neskorá, samoopelivá a vyniká hojnou a pravidelnou úrodou. Zvláda jarné mrazy a plody nepukajú.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

 

Konzumné zrelosť: 6. - 7. čerešňový týždeň (26.7. – 10.8.)

Úroda: 6. - 7. čerešňový týždeň (26.7. – 10.8.)

Tvar plodu: stredne veľký až veľký srdcovitý

Farba plodu: tmavo červená

Dužina: červenej farby, tuhá, stredne šťavnatá

Použitie: priamy konzum i konzervácie

Rast: bujný, koruna vzpriamená

Čerešňa Lapins je neskorá odroda čerešní, vyšľachtená v Kanade ako kríženec odrôd Bigarreau Van a Stella. Charakterizuje ju stredná a neskorá plodnosť a veľmi tmavá chrupka. Plody sú srdcovitého tvaru, stredne veľké až veľké a majú tmavočervenú farbu. Dužina ovocia je červená, tuhá, šťavnatá s vyrovnaným pomerom cukrov a kyselín a má jemnú aromatickú chuť. Na pestovanie tejto odrody sa odporúčajú slabo rastúce podpníky. Čerešne Lapins majú odolné kvety, ktoré zvládajú jarné mrazy a plody sa tiež dobre držia a nepukajú. Vhodné sú na priamy konzum i na konzerváciu a odroda je samoopelivá.

Ako vysádzať čerešne?

Výsadba: Pre výsadbu čerešní je najlepší čas jesenné obdobie, ale môžeme ju vysadiť aj na jar. Ak sa rozhodneme pre jar, musíme pamätať na častejšiu zálievku stromov, pretože prichádzajú o zimnú vlahu. Ak máme čerešne v kontajneri, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe musíme vykopať dostatočne širokú a hlbokú jamu, aby sa do nej zmestili korene a aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Na ochranu pred ohryzením použite chráničku a pripevnite stromček ku kolu. Po výsadbe je dôležité stromčeky zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony skrátime o 1/3, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromček prihnojiť dusíkatými hnojivami pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. To zlepšuje zdravotný stav stromčeka a urýchľuje jeho vývoj. Na takéto hnojenie môžeme použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť čerešne?

Ochrana: Aby ste strom chránili pred voškami, môžete počas celého roka používať prípravky Mospilan alebo Pirimor podľa návodu na ich použitie, ktoré vám pomôžu zvládnuť prípadný nálet.

Ako vykonať rez čerešne?

Rez: Po výsadbe čerešní sa v nasledujúcich rokoch staráme o ich udržanie pomocou pravidelného udržiavacieho rezu koruny. V rámci tohto procesu odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme dostatočne presvetlenú korunu stromu. Po reze ošetrujeme rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili vstupu patogénnych organizmov. Najvhodnejší čas na rez čerešní je po odkvitnutí, kedy intenzívne rastú a rýchlo sa hoja rany. Pri reze sa snažíme vytvoriť čistý a hladký povrch s čo najmenšou plochou na hojenie. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad pri mladších stromoch a rovnako pri tenších výhonkoch), je dôležité spádovať plochu rezu smerom od očka, aby voda mohla ľahko stekať preč z rany.

Dodatočné parametre

Kategória: Čerešňa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus avium ´Lapins´
Podpník: Colt
Kontajner: Voľnokorenný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: