Čo sadiť na jeseň? Čas na jesennú výsadbu je práve teraz!

Každý záhradkár vie, že starostlivosť o záhradu sa príchodom jesene rozhodne nekončí. Aj na jeseň sa vysádza široká škála rastlín a skôr, ako udrú prvé mrazy, je potrebné pripraviť záhradu na zimu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako na jesennú výsadbu.

Jesenná výsadba: Kedy, čo a ako

Medzi zberom posledných plodov a zazimovaním záhrady je ideálny čas na riešenie jesennej výsadby. To znamená, že najlepšia chvíľa na výsadbu jesenných rastlín je zvyčajne do konca októbra, niekedy až v novembri - v závislosti od toho, kedy prídu mrazy. Rastliny potrebujú dostatok času na zakorenenie a uchytenie, čo zvyčajne trvá aspoň mesiac.

Aby ste sa uistili, že vaša jesenná výsadba nezahynie s prvými mrazmi, postupujte podľa niekoľkých našich tipov:

  • Príprava stanovišťa: Pôdu upravte a doplňte výživným kompostom alebo záhradným substrátom.
  • Príprava stromčekov: Po zakúpení stromčeka sa odporúča najprv koreňový bal ponoriť do vody aspoň na 12 hodín.
  • Príprava koreňov: Pred výsadbou uvoľnite koreňový systém, aby sa ľahšie zakorenil, a odstráňte poškodené korene.
  • Dostatočná zálievka: Rastliny ihneď po zasadení dôkladne zalejte, aby ste doplnili chýbajúcu hydratáciu a urýchlili zakorenenie.
  • Výber vhodných rastlín: jeseň, ako každé ročné obdobie, je vhodná na výsadbu len niektorých rastlín.
  • Hnojenie na zimu: Doprajte rastlinám vhodné hnojivo, ktoré im dodá potrebné živiny na zimu.

podzimna vysadba

6 tipov: Čo sadiť na jeseň

Jesenná výsadba zahŕňa rozmanitý výber rastlín od stromov cez ruže až po rôzne druhy zeleniny. Zostavili sme pre vás hlavné skupiny s konkrétnymi tipmi.

Okrasné ihličnaté a listnaté dreviny

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu okrasných ihličnatých a listnatých stromov a kríkov, ako sú tuje, smrečky, borievky, okrasné jablone, cezmíny, magnólie, sakury alebo javory. Najskôr sa vysádzajú ihličnany a vždyzelené listnaté stromy, potom je čas na opadavé kríky, napríklad trojpuk, orgován alebo kdolovec.

Tipy na výsadbu: Pri výsadbe pridajte na dno jamy veľa kompostu, použite dreviny s koreňovým balom, ktoré sa lepšie zakoreňujú, a nezabudnite dať stromom pevnú oporu v podobe drevených kolov.

Ovocné stromy a kríky

S výsadbou ovocných stromov a kríkov začnite približne v polovici októbra, čas máte až do prvých mrazíkov. Je to ideálna chvíľa na výsadbu jabloní, čerešní, orechov, kanadských čučoriedok, brusníc, egrešov, ríbezlí a malín.

Tipy na výsadbu: Pri výsadbe myslite na dostatočnú hĺbku, primeranú vlhkosť pôdy a výživu.

sadenie okrasných drevín

Okrasné trávy a ruže

Jeseň je ideálne obdobie na výsadbu nenáročných a viacročných okrasných tráv. Bude sa im lepšie dariť na slnečnom, suchšom mieste s dobre priepustnou pôdou. Tiež sa môžete pustiť do výsadby ruží, ktoré vyžadujú slnečné miesto s humóznou a dobre priepustnou pôdou.

Odolná zelenina

Reďkovky, ozimné šaláty, špenát, zimný pór a koreňová zelenina, ako napríklad mrkva a petržlen, zvyčajne prežijú zimu. Treba ich však vysadiť do ľahšej pôdy na slnečnom mieste a zakryť textíliou v prípade silných mrazov.

Cesnak a iné nevyhnutnosti do kuchyne

Jeseň je tiež vhodným obdobím pre ďalšie dobroty, ktoré môžete na jar využiť v kuchyni. Patrí k nim cesnak (ktorý by mal počkať na chladnejšie teploty), cibuľa, ale aj niektoré bylinky - napríklad levanduľa, šalvia a materina dúška.

Cibuľoviny

Chcete sa tešiť z krásne kvitnúcej záhrady hneď od začiatku jari? Potom musíte na jeseň vysadiť cibuľky narcisov, tulipánov, modrencov, hyacintov, krokusov, snežienok a bledulí. Cibuľoviny vsádzajte do hĺbky približne dvoj- až trojnásobku ich priemeru a udržiavajte ich v dostatočných rozostupoch.

Tipy na výsadbu: Tulipány sa ujímajú najrýchlejšie, preto ich možno vsádzať najneskôr.

sadanie cibuľovin

Vyberte si rastlinky, vybavte sa vhodným náradím a pustite sa do jesennej výsadby. Práve teraz je najvyšší čas! Ak sa budete riadiť našimi radami, na jar sa môžete tešiť na plody svojej práce.