8 tipov: Ako pripraviť záhradu na jar a začať sezónu správne

Jar je konečne tu! Ale skôr, ako sa budeme môcť tešiť z krásnej záhrady a jej plodov, musíme ju pripraviť na novú sezónu. Čo všetko treba urobiť po zime a ako pripraviť záhradu na jar? To zistíte v dnešnom článku!

Prečo je príprava záhrady na jar dôležitá

Už sa nemôžete dočkať záhradnej sezóny a premýšľate, čo všetko tento rok vysadíte a ako záhradu zvelebíte? Než sa do zveľaďovania záhrady pustíte, je dôležité ju na sezónu pripraviť, aby ste mohli naplno využiť jej potenciál, nevyčerpávali pôdu a užili si bohatú úrodu.

Pokiaľ ste záhradu poctivo zazimovali, ušetrili ste si veľa práce a všetko teraz pôjde od ruky. Stále vás však čaká celý rad úloh:

  • Kontrola záhradného náradia
  • Vyčistenie záhrady a príprava pôdy
  • Starostlivosť o trávnik, zavlažovanie a hnojenie
  • Plánovanie a výsadba skorých rastlín
  • Orezanie a starostlivosť o stromy a kríky
  • Prevencia pred škodcami a chorobami

Tak sa poďme na jednotlivé úlohy pozrieť, nech máme záhradu na nadchádzajúce mesiace krásne pripravenú.

Výsadba jarných plodín

Príprava záhrady na jar krok za krokom

Či už sa tešíte na bohatú úrodu, nádherné kvety, alebo len oddych v zeleni, správne pripravená záhrada je základom úspechu. Teraz sa krok za krokom pozrieme na všetky dôležité úlohy, ktoré by ste na jar nemali zanedbať.

1. Kontrola a čistenie záhradného náradia

Predtým, ako začnete pracovať v záhrade, skontrolujte, či máte všetko potrebné náradie v dobrom stave, a v prípade potreby ho dokúpte. Ostré nožnice, rýle, sekery, lopaty, vidly a ďalšie náradie vám uľahčia prácu a prispejú k zdraviu rastlín.

Náradie vyčistite mäkkou kefou a vodou, v prípade potreby siahnite po špeciálnom čistiacom prostriedku na odstránenie hrdze. Pokiaľ je náradie tupé, naostrite ho pomocou brúsnych kameňov či pilníka, prípadne ho odneste na profesionálne nabrúsenie náradia.

Tip: Nechali ste náradie od hliny a cez zimu sa na ňom vytvorila hrdza? Budúci rok ho nezabudnite dobre vyčistiť a už na jeseň bezpečne uskladniť.

2. Vyčistenie záhrady a príprava pôdy

Keď máte náradie pripravené, môžete začať s prvým a možno najdôležitejším krokom prípravy záhrady na jar – prípravou pôdy. Najprv odstráňte všetky zvyšky rastlín, lístie, odumreté rastliny a iný organický odpad, ktorý zbytočne zaťažuje záhradu a môže byť úkrytom škodcov.

Po vyčistení záhrady pokračujte prevzdušnením a oživením pôdy. Na prevzdušnenie použite kultivátor alebo motyčku, aby sa ku koreňom rastlín dostal vzduch a umožnil im prijímať živiny. Do vyprahnutej pôdy po dlhej zime pridajte kompost alebo iné organické hnojivo bohaté na živiny.

priprava záhrady na jar

3. Starostlivosť o trávnik

Trávnik po zime vyžaduje extra pozornosť, aby sa zase krásne zelenal. Ešte pred prvým kosením preto pomocou prerezávacích hrablí alebo vertikulátora trávnik prerežte a odstráňte starú uhnívajúcu trávu a mach. Trávnik tak prevzdušníte, zbavíte nezdravých častí a zabezpečíte kvalitný prísun vody a živín ku korienkom.

Na podporu vstrebávania živín je na jar vhodné trávnik prihnojiť dusíkatým hnojivom pre trávniky, ktoré podporia rast. Holé miesta potom dosajte - môžete použiť napríklad zmes s označením dosev alebo obnova, dajte si však pozor na odtieň a hustotu.

Na prvé kosenie je čas pri dĺžke trávy aspoň cca päť centimetrov. Aby potom tráva neprerástla, pokračujte v kosení pravidelne raz až dvakrát týždenne – nedostatok svetla by inak spôsobil nepekné zožltnutie.

4. Plánovanie výsadby na celú sezónu

Začnite včas premýšľať o tom, čo chcete tento rok na záhrade pestovať. Vďaka tomu si môžete dobre rozplánovať rozloženie zeleniny, byliniek a kvetov, pripraviť plán výsadby a zohľadniť rotáciu plodín na maximálne využitie priestoru.

Tip: Dobré plánovanie vám umožní zvoliť vhodnú kombináciu rastlín, ktoré sa vzájomne podporujú v raste a ochrane proti škodcom.

5. Výsadba skorých plodín

Akonáhle máte rozmyslené, čo všetko chcete tento rok zasadiť a do akej časti záhrady jednotlivé rastliny patria, pustite sa do výsadby skorých plodín a začnite si užívať úrodu ešte pred začiatkom hlavnej sezóny. Patrí sem napríklad hrach, špenát, reďkovky, mrkva, paštrnák a ďalšia koreňová zelenina a šaláty.

Čo sa jarných okrasných rastlín týka, skraja jari môžete sadiť vlčí mak, kosatce, tulipány, narcisy, krókusy, snežienky, sasanky alebo ľalie. A než sa nazdáte, záhradu rozžiari množstvo krásnych farieb!

Výsadba skorých plodín

6. Zalievanie a hnojenie

Akonáhle začnete vysádzať, je s príchodom teplejších dní dôležité nezabúdať aj na pravidelné zavlažovanie rastlín. Podľa potrieb jednotlivých druhov môžete byť potrebné siahnuť aj po vhodných hnojivách – najmä po dlhej zime potrebuje pôda vzpruhu.

7. Orezávanie a starostlivosť o stromy a kríky

V čase vegetačného pokoja je vhodná doba na výrub a väčšie prerezy drevín. Odstránením poškodených alebo chorých vetiev podporíte rast ako ovocných stromov a kríkov, tak okrasných drevín. Dodržujte správnu techniku alebo si zavolajte na pomoc odborníkov, aby ste neurobili viac škody ako úžitku.

Tip: Jar je tiež ideálne obdobie na nové prírastky! Ak chcete tento rok sadiť nové stromy, teraz je správny čas.

8. Prevencia škodcov a chorôb

Včasnou prevenciou môžete zabrániť mnohým problémom so škodcami a chorobami rastlín. Vykonajte dôkladnú kontrolu záhrady, odstráňte všetky zvyšky rastliny a kvetov, ktoré môžu byť hostiteľmi škodcov a chorôb a v prípade potreby siahnite po vhodnom prostriedku na ich elimináciu.

Venujte čas plánovaniu, príprave a starostlivosti o svoju záhradu, odmení sa vám bohatou úrodou, nádhernými kvetmi a bezstarostnou údržbovosťou. Každá minúta strávená prípravou vašej záhrady na jar sa vám v sezóne oplatí. Až si budete užívať pohľad na farebné kvety alebo chuť vlastnoručne vypestovanej zeleniny, určite si na tieto slová spomeniete.

Pripojte sa k našej komunite nadšených záhradkárov na sociálnych sieťach, na Instagrame a Facebooku, a nenechajte si ujsť horúce novinky na našom e-shope, ani tipy a inšpiráciu pre vašu záhradu. Jar už je tu, tak poďme spoločne tvoriť krásne záhrady!