Višňa MORELLENFEUER podp. mahalebka, voľnok.

Kód: 2478
Neohodnotené
10,90 € / ks
Skladom

Nenáročná višňa pôvodom z Dánska, typická svojimi lahodnými plodmi. Odolná voči mrazu a pukaniu plodov.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: 6. - 7. čerešňový týždeň (druhá polovica až koniec júla)

Úroda: 6. - 7. čerešňový týždeň (druhá polovica až koniec júla)

Tvar plodu: stredne veľký guľovitý

Farba plodu: tmavo červená, lesklá

Dužina: tmavo červená, šťavnatá, mäkká, navinulá, v plnej zrelosti sladšia, farbí silne

Morellenfeuer je neskorá kyselka, ktorá bola vyšľachtená v Dánsku krížením odrôd Ostheimská a Rýchlica nemecká. Plodnosť tejto odrody je skorá, pravidelná a vysoká. Plody sú stredne veľké, guľovité a majú tmavo červenú farbu. Dužina je mäkká, navinutá, sladšia v plnej zrelosti, šťavnatá a dobrej chuti. Rast stromu je stredne bujný, a v plodnosti slabší. Koruna je široko pyramidálna až guľovitá s previsnutými konármi. Táto odroda je vhodná do všetkých oblastí, kde sa pestujú višne, a je možné ju pestovať aj vo vyšších polohách na chránenom stanovišti. Odolnosť v kvete proti mrazu je vysoká a odolná je aj voči pukaniu plodov za dažďa. Višňa Morellenfeuer je vhodná na priamy konzum aj na konzerváciu.

Ako vysádzať višne?

Výsadba: Na výsadbu je najvhodnejšie jesenné obdobie, ale možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe však stromy nemajú prístup k zimnej vlahe, a preto je dôležité ich častejšie polievať. Kontajnerované stromy môžete zasadiť počas celého roka. Ak sa rozhodnete pre vlastnú výsadbu, postupujte tak, že vykopete dostatočne širokú jamu na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú na to, aby miesto očkovania bolo nad zemou po výsadbe. Zasypte korene jemnou zeminou a dostatočne zalejte vodou. Okolo stromu vytvorte zalievaciu misku, aby voda neodtekala preč. Kmeň stromu ochráňte pred okusom vhodným ochranným materiálom a upevnite ho ku kolíku, aby sa nestal obeťou vetra. Po výsadbe je dôležité stromčeky zastrihnúť tak, aby ste odstránili nadbytočné výhony a zakrátili ponechané výhony o tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je potrebné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami v čase rašenia, po odkvete a po júnovom prepade plodov, aby sa zlepšil ich zdravotný stav a podporil rýchlejší rast. Pre toto hnojenie môžete použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť višne?

Ochrana: Ak sa vyskytne nálet vošiek, je potrebné chrániť rastlinu po celý rok pomocou prípravkov Mospilan alebo Pirimor podľa návodu, aby sme zabránili škodám.

Ako vykonať rez višne?

Rez: V ďalších rokoch po výsadbe vykonávame pravidelný údržbový rez koruny, ktorý zahŕňa odstránenie suchých a chorých konárov a udržiavanie dostatočne presvetlenej koruny. Po reze ošetrujeme rany voskom alebo balzamom. Najvhodnejšie obdobie na rez višní je po odkvitnutí, keď strom intenzívne rastie a rany sa rýchlo hoja. Rez by mal byť čistý, hladký a bez otrepov, aby mal čo najmenšiu plochu, ktorá sa má hojiť. Pri reze na očko (u mladých stromov a tenkých výhonkov) musíme spádovať plochu rezu smerom od očka, aby voda mohla bez prekážok stekať preč.

 
 
 

Dodatočné parametre

Kategória: Višňa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus Cerasus ´MORELLENFEUER ´
Podpník: Mahalebka
Kontajner: Voľnokorenný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: