Trachycarpus fortunei 120-130 cm, kont. 15 l

Kód: 236
Neohodnotené
130 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Detailné informácie

Podrobný popis

Výhody v bodoch

Rýchla expedícia

Produkty skladom expedujeme do 2-3 dní.
Výhody v bodoch

Kvalitné balenie

Prikladáme veľkú dôležitosť kvalitnému baleniu rastlín.
Výhody v bodoch

Na trhu už od roku 2000

Sme pre Vás tou spoľahlivou oázou v záhradkárskom svete.
 

Charakteristika: Trachycarpus fortunei je rod malých až stredne veľkých ázijských paliem, ktorý zahŕňa celkovo 9 druhov. Pochádza z oblastí severovýchodnej Indie a Číny až po severné Thajsko a je jednou z najodolnejších paliem, ktoré sa bežne pestujú v teplejších oblastiach mierneho pásma (Rakúsko, Nemecko, Dánsko, Česko, Švédsko). Trachycarpus fortunei je charakteristický svojím dlaňovitými listami a kmeňom, ktorý je často pokrytý vláknitými vláknami, pripomínajúcimi konopné vlákno. Má stredne veľký kmeň, ktorý je obvykle štíhly, ale niekedy môže mať aj viacero kmeňov. Listy sú stopkaté, dlaňovité. Môžu byť zelené alebo sivozelené s bielym voskovým povlakom na rubovej strane. Trachycarpus fortunei tvorí žlté kvety a plody sú obličkovité alebo podlhovasté. Táto palma je v Európe pestovaná ako okrasná rastlina a je schopná odolať bez poškodenia mrazom až do -13 °C. V princípe však palma uhynie pri -20°C. Mladé palmy chránime pred mrazom pod -5 °C. V horských oblastiach sa vyskytuje až do výšky 2400 metrov. Trachycarpus fortunei má pomalší rast, ale môže dosiahnuť v domácich podmienkach výšku až 15 metrov. Je vhodná pre pôdu, ktorá je odvodnená a piesčitá a vyžaduje primerané zavlažovanie a hnojenie. Palma ktorá dosiahne výšku 2m v našich podmienkach dokáže mať ročné prírastky až od 10 do 40 cm. Dospelá palma môže mať 8 až 15 plne rozvinutých listov.

Zálievka: Trachycarpus fortunei vyžaduje v letných mesiacoch vysoké množstvo zálievky. Pri teplotách okolo 25 °C je vhodné zalievať denne, aby sa udržala primeraná vlhkosť pôdy. Pri teplotách okolo 20 °C a nižších nebudú potrebovať toľko vody, ale ak sú vystavené na slnečnom stanovisku počas celého dňa, aj mierna zálievka je potrebná. Dôležité je zabrániť vyschnutiu substrátu, pretože to môže spôsobiť poškodenie palmy. Počas zimného obdobia, či už vo voľnej pôde alebo v kvetináči, je zálievka veľmi individuálna. Pri teplotách od 0 do 5 °C postačuje zaliať rastlinu raz za jeden až dva mesiace. V prípade palmy vo voľnej pôde stačí zalievať raz za celú zimnú sezónu. Je dôležité monitorovať vlhkosť pôdy a prispôsobiť zálievku podľa potrieb rastliny a aktuálnych klimatických podmienok. Udržiavanie správnej úrovne zálievky je kľúčové pre zdravý rast a dobre fungujúcu palmu.

Hnojenie: Na jar, po ukončení mrazov, je veľmi vhodné hnojenie Trachycarpus fortunei, najlepšie s hnojivom obsahujúcim širokú škálu živín. Následne stačí hnojiť palmu ľahkým prihnojením raz mesačne, aby sa zabezpečilo dodávanie základných živín. Pri ukončení sezóny je vhodné použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Draslík pomáha pri vyzretí pletív, čím sa palma pripravuje na nadchádzajúcu zimu. Je dôležité dodržiavať mieru pri hnojení, pretože nadmerné hnojenie môže spôsobiť prehnojenie palmy a mať opačný efekt. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávky hnojiva a pravidelne monitorovať stav rastliny, aby sa predišlo možným problémom s prehnojením. Hnojenie je dôležitou súčasťou starostlivosti o Trachycarpus fortunei, ale vyvážený prístup a pozornosť k potrebám rastliny sú nevyhnutné pre jej zdravý rast a optimálne výsledky.

Pôda: Trachycarpus Fortunei je veľmi prispôsobivá vzhľadom na typ pôdy, s ktorou sa dokáže ľahko vyrovnať. Je schopná rásť v rôznych pôdnych podmienkach. Dokáže sa dobre rozvíjať v tvrdej ílovej a kamenistej pôde, ako aj v ľahkej a mäkkej rašeline. Pri pestovaní Trachycarpus Fortunei v kvetináči je vhodné použiť ľahšiu pôdu, ktorá umožňuje koreňom rozšíriť sa po celej ploche kvetináča. Môžete použiť zmes záhradnej zeminy s rašelinou a pieskom v pomere 2:2:1. Prípadne môžete pridať aj trochu hrubšieho štrku pre lepšie odvodnenie pôdy počas daždivých jarných a jesenných dní, a tiež počas topenia snehu a v zimných mesiacoch. Ak sa rozhodnete vysadiť Trachycarpus Fortunei do voľnej pôdy, je vhodné zmiešať ťažšiu záhradnú zeminu s ľahkou rašelinou a pieskom v pomere 2:2:1. Prípadne môžete pridať aj trochu hrubšieho štrku, čo pomôže s lepším odvodnením pôdy počas daždivých období a zimných mesiacov.

 
 

Dodatočné parametre

Kategória: Exotické rastliny
Hmotnosť: 17.3 kg
Botanický názov: Trachycarpus fortunei
Výška pri dodaní: 120-130 cm
Výška kmienka: 25-30 cm
Kontajner: 15 l
Kód rastliny: 236
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: