Nektárinka FANTASIA podp. Rakonieviczká, voľnok.

Kód: 2367
Neohodnotené
12,50 € / ks
Skladom

Samoopelivá odroda nektáriniek s hojnou úrodou lahodných plodov.

 

Detailné informácie

Podrobný popis

 

 

Konzumná zrelosť: 2. polovica augusta

Úroda: 2. polovica augusta

Tvar plodu: veľký oválny

Farba plodu: žltozelená, z veľkej časti prekrytá sýtym červeným líčkom

Dužina: žltomasá, dobre odlučiteľná od kôstky, veľmi šťavnatá

Nektárinka Fantasia pochádza z USA a bola zaregistrovaná v roku 1961. Je neskorá, vysoko plodná a jej plody sú veľké, oválne a majú žltozelenú základnú farbu, ktorú prekryva sýte červené líčko. Dužina je žltá,  ľahko oddeliteľná od kôstky, s výraznou šťavnatosťou. Plody dozrievajú v druhej polovici augusta a odolnosť odrody je stredná. Fantasia je ideálna pre pestovanie v stredných a teplých oblastiach.

Ako vysádzať nektárinky?

Výsadba: Výsadba nektáriniek je najvhodnejšia v jarnom období, avšak stromčeky v kontajneroch môžeme sadiť kedykoľvek počas roka. Pri výsadbe si treba dávať pozor na dostatočnú zálievku stromov. Pre výsadbu vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa zmestili korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. V okolí stromu vytvorte zalievaciu misku, aby voda zostala na mieste. Kmeň ochráňte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku je vhodné stromy trikrát prihnojiť dusíkatými hnojivami - pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie podporuje rýchly vývoj stromov a zlepšuje ich zdravotný stav. Cererit je vynikajúcim príkladom hnojiva, ktoré na toto hnojenie môžeme použiť.

Ako chrániť nektárinky?

Ochrana: Nektárinky je potrebné chrániť pred kučeravosťou a voškami, preto by sme mali vykonať základnú ochranu po opade lístia na jeseň a opäť v čase, keď sa prášia jahňady lieskových orechov počas vegetačného pokoja. Na tento účel môžeme použiť sírnatý prostriedok Sulka 5% alebo meďnatý prostriedok Champion. Ochranu proti voškám počas celého roka zabezpečuje použitie prípravkov Mospilan alebo Pirimor podľa odporúčaní výrobcu.

Ako vykonať rez nektárinky?

Rez: Na nektárinkách sa odporúča vykonať radikálny rez, ktorý zahŕňa odstránenie nadbytočných výhonov a terminálu. Zachováme iba 3-4 výhony, ktoré následne skrátime na 3-5 púčikov a zrežeme tak, aby zostal vonkajší púčik. Týmto spôsobom vznikne kotlovitá koruna, ktorá je pre nektárinky vhodná.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Nektárinka
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus persica ´Fantasia´
Podpník: Rakonieviczká
Kontajner: Voľnokorenný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: