Marhuľa Velita, podp. Myrobalán, voľnok.

Kód: 1108
Neohodnotené
11,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…
Poloskorá odroda marhúľ vhodná na priamy konzum i konzerváciu
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: 7 dní po VP (8. 7. - 15. 7.)

Úroda: 7 dní po VP (8. 7. - 15. 7.)

Tvar plodu: stredný valcovitý, slabo nesúmerný 

Farba plodu: oranžová s malým červeným líčkom

Dužina: oranžová, stredne tuhá, stredne šťavnatá

Použitie: priamy konzum, konzervácia

Slovenská odroda marhúľ, vznikla krížením odrôd Maďarská a zmesi peľu odrôd Achrori, Arzami a Zard. Plodnosť je skorá, veľká a pravidelná. Plody marhule Velita sú stredne veľké, valcovité, slabo nesúmerné. Základná farba je oranžová s malým purpurovo sfarbeným líčkom. Dužina je oranžová, stredne tuhá, stredne šťavnatá. Odroda vyniká plodnosťou a výnosovou istotou, nie je náročná na pestovanie. Patrí medzi spoľahlivé skoré odrody s peknými plodmi, priemernej chuti, pri plnom vyzretí náchylné na otlačenie. Možno pestovať vo všetkých oblastiach určených pre marhule.

Marhule sú zaujímavé najmä svojou sezónnosťou, a v neposlednom rade svojim lákavým vzhľadom a zdraviu prospešnému zloženiu. Plody sú zdrojom mnohých dôležitých látok. Obsahujú 15-25% cukru, beta-karotén, niektoré vitamíny zo skupiny B, ďalej tiež draslík, horčík a vápnik, mangán a meď. Sušené marhule sú významným zdrojom proteínov a železa. Konzumácia plodov marhúľ sa odporúča pri chronickom zápale sliznice hltana, zápale prínosových dutín a pri ekzémoch. Vďaka vysokému obsahu stopových prvkov sa marhule odporúčajú pri malátnosti, depresii, nervozite a zníženej chuti do jedla. Pomáhajú aj zraku a pôsobia ako antiseptikum.

Výsadba marhúľ: Najvhodnejší termín výsadby marhúľ je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerové stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou, a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti okusu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami a to pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na toto hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: Dôležité je stromčeky po výsadbe zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony zakrátime o 1/3 aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony.

Ochrana: U marhúľ je zvlášť dôležité vykonať ochranu proti moniliovému úpalu a to prípravkami Horizon alebo Teldor na začiatku kvetu a opakovať na konci kvitnutia. Týmto môžeme ochrániť aj ostatné kôstkoviny (višne, slivky). Moniliová hniloba sa vyskytuje pri dozrievaní všetkých kôstkovín, je možné použiť rovnaké prípravky s ohľadom na ochrannú lehotu.

Dodatočné parametre

Kategória: Marhuľa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus armeniaca ´Velita´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: Voľnokorenná
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: