Marhuľa VEHARDA podp. myrobalán, voľnok.

Kód: 2364
Neohodnotené
11,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Odroda marhúľ pôvodom zo Slovenska je stredne skorá, samoopelivá a vyniká vysokou kvalitou plodov. Je vhodná nielen na priamy konzum, ale aj na konzerváciu.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: koniec júla

Úroda: koniec júla

Tvar plodu: veľký, okrúhly

Farba plodu: svetlo oranžová s nádychom červeného líčka

Dužina: svetlo oranžová, stredne pevná, sladká, šťavnatá, ide dobre od kôstky

Použitie: konzervácia, konzum

Rast: silný a bujný s rozložitou korunou

Marhúľa Veharda je stredne skorá a samoopelivá odroda. Pochádza zo Slovenska a vznikla krížením odrôd Julskij a Maďarská. Plody tejto odrody sú veľké, okrúhle a majú svetlo oranžovú farbu s nádychom červeného líčka. Dužina je stredne pevná, sladká a šťavnatá, svetlo oranžovej farby, s vynikajúcou chuťou. Kôstka sa dobre oddeluje od dužiny. Odroda má pomerne skorú a veľkú plodnosť, ktorá je pravidelná. Je odolná proti mrazu a v prípade vysokého počtu plodov sa odporúča prebierka. Plody sú vhodné na priamy konzum aj na konzerváciu. Výhodou tejto odrody je jej nenáročnosť a vhodnosť aj pre pestovanie v okrajových oblastiach, avšak je potrebné chránené stanovisko.

Marhule sú fascinujúce z hľadiska ich sezónnosti, lákavého vzhľadu a zdravotných výhod, ktoré ponúkajú. Plody marhule sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých látok, ako napríklad 15-25% cukru, beta-karoténu, niektorých vitamínov skupiny B, draslíka, horčíka, vápnika, mangánu a meďe. Sušené marhule sú významným zdrojom proteínov a železa. Konzumácia plodov marhule sa odporúča pri chronickom zápale sliznice hltana, zápale prínosových dutín a pri ekzémoch. Marhule sa tiež odporúčajú pri malátnosti, depresii, nervozite a zníženej chuti do jedla, vďaka vysokému obsahu stopových prvkov. Okrem toho pomáhajú aj zraku a majú antiseptické účinky.

Ako vysádzať marhule?

Výsadba: Ak plánujete výsadbu marhúľ, ideálny termín je jesenné obdobie, hoci môžete vysádzať aj na jar. V tom prípade však stromčeky prirodzenú zimnú vlhkosť stratia, preto musíte byť obozretní a častejšie ich zavlažovať. Kontajnerové stromy možno vysádzať kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe vytvorte jamu dostatočne širokú na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú, aby miesto očkovania odrody zostalo nad úrovňou pôdy. Zasypte korene jemnou zeminou a dôkladne zalejte vodou. Pre zabránenie odtoku vody vytvorte okolo stromu zalievacu misku a kmeň ochráňte vhodnou ochranou pred hlodavcami. Nakoniec prichyťte stromček ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku pridajte dusíkaté hnojivá v čase pučania, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie poskytuje stromčekom potrebné živiny na rýchly a zdravý rast. Cererit je vhodné hnojivo pre túto aplikáciu.

Ako chrániť marhule?

Ochrana: Aby sme ochránili marhule a ostatné kôstkoviny (ako sú višne a slivky) pred napadnutím kvetov a letorastov, je dôležité použiť ochranné prostriedky na začiatku a konci kvitnutia. Prípravky Horizon alebo Teldor sú účinné na ochranu a môžu byť použité na ochranu pred moníliovou hnilobou, ktorá sa vyskytuje pri dozrievaní všetkých kôstkovín. Pri použití týchto prípravkov by sa mala dodržiavať ochranná lehota.

Ako vykonať rez marhule?

Rez: Je nevyhnutné stromčeky po výsadbe skrátiť, aby sme odstránili nadbytočné výhony a udržali rovnováhu medzi stredným a postrannými výhonmi. Odporúča sa skrátiť postranné výhony o tretinu ich dĺžky, aby stredný výhon zostal dominantný a nevytvorila sa nerovnováha vo vývoji stromu.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Marhuľa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus armeniaca ´Veharda´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: Voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: