Marhuľa GOLDRICH podp. myrobalán, voľnok.

Kód: 2352
Neohodnotené
12,90 € / ks
Skladom

Stredne skorá odroda marhúľ je ideálna nielen na priamy konzum, ale aj na konzerváciu. Jej výnimočnou vlastnosťou je vysoká a stála plodnosť.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: rovnako ako VP (VEĽKOPAVLOVICKÁ odroda) (15. - 30. 7.)

Úroda: rovnako ako VP (15. - 30. 7.)

Tvar plodu: veľký vajcovitý

Farba plodu: tmavo oranžová, na slnečnej strane nepatrné líčko

Dužina: oranžová, stredne tuhá, stredne šťavnatá

Použitie: priamy konzum, konzervácia

Rast: stredne bujný, koruna je rozložitá

Opeľovače: Sundrop, Radka, Harlayne, Harcot, Veecot

Marhuľa Goldrich je hybridná stredne skorá odroda vyšľachtená v USA z kríženia odrôd Perfection a Sunglo. Je charakteristická veľkou a pravidelnou plodnosťou, s veľkými oválnymi plodmi tmavej oranžovej farby a s nevýrazným líčkom na slnečnej strane. Dužina je oranžová, stredne tuhá a šťavnatá s výraznou arómou. Táto cudzoprašná odroda vyžaduje opeľovača, ako napríklad Sundrop, Radka, Harlayne, Harcot alebo Veecot. Ak sa Goldrich preplodí, plody sa môžu zmenšiť a stratiť svoje chuťové vlastnosti, preto je odporúčaná prebierka. Je vhodná na priamy konzum alebo na konzerváciu.

Marhule sú fascinujúce z hľadiska ich sezónnosti, lákavého vzhľadu a zdravotných výhod, ktoré ponúkajú. Plody marhule sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých látok, ako napríklad 15-25% cukru, beta-karoténu, niektorých vitamínov skupiny B, draslíka, horčíka, vápnika, mangánu a meďe. Sušené marhule sú významným zdrojom proteínov a železa. Konzumácia plodov marhule sa odporúča pri chronickom zápale sliznice hltana, zápale prínosových dutín a pri ekzémoch. Marhule sa tiež odporúčajú pri malátnosti, depresii, nervozite a zníženej chuti do jedla, vďaka vysokému obsahu stopových prvkov. Okrem toho pomáhajú aj zraku a majú antiseptické účinky.

Ako vysádzať marhule?

Výsadba: Ak plánujete výsadbu marhúľ, ideálny termín je jesenné obdobie, hoci môžete vysádzať aj na jar. V tom prípade však stromčeky prirodzenú zimnú vlhkosť stratia, preto musíte byť obozretní a častejšie ich zavlažovať. Kontajnerové stromy možno vysádzať kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe vytvorte jamu dostatočne širokú na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú, aby miesto očkovania odrody zostalo nad úrovňou pôdy. Zasypte korene jemnou zeminou a dôkladne zalejte vodou. Pre zabránenie odtoku vody vytvorte okolo stromu zalievacu misku a kmeň ochráňte vhodnou ochranou pred hlodavcami. Nakoniec prichyťte stromček ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku pridajte dusíkaté hnojivá v čase pučania, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie poskytuje stromčekom potrebné živiny na rýchly a zdravý rast. Cererit je vhodné hnojivo pre túto aplikáciu.

Ako chrániť marhule?

Ochrana: Aby sme ochránili marhule a ostatné kôstkoviny (ako sú višne a slivky) pred napadnutím kvetov a letorastov, je dôležité použiť ochranné prostriedky na začiatku a konci kvitnutia. Prípravky Horizon alebo Teldor sú účinné na ochranu a môžu byť použité na ochranu pred moníliovou hnilobou, ktorá sa vyskytuje pri dozrievaní všetkých kôstkovín. Pri použití týchto prípravkov by sa mala dodržiavať ochranná lehota.

Ako vykonať rez marhule?

Rez: Je nevyhnutné stromčeky po výsadbe skrátiť, aby sme odstránili nadbytočné výhony a udržali rovnováhu medzi stredným a postrannými výhonmi. Odporúča sa skrátiť postranné výhony o tretinu ich dĺžky, aby stredný výhon zostal dominantný a nevytvorila sa nerovnováha vo vývoji stromu.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Marhuľa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus armeniaca ´Goldrich´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: Voľnokorenný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: