Mandľa sladkoplodá FERRAGNES 130-170 cm, kont. 15 l

Kód: 1171
Neohodnotené
29 € / ks
Skladom
Čiastočne samoopelivá odroda mandlí s veľmi veľkými plodmi, neskôr kvitne
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: koniec augusta

Úroda: koniec augusta

Plod: veľmi veľký, plný, vajcovitý

Jadro: veľké, výborné s príjemnou lahodnou chuťou

Opeľovač: Sladkoplodá krajová, Pfälzer Mandeln, Texas a ďalšie

Čiastočne samoopelivá mandľa Ferragnes je pôvodom z Bordeaux, vznikla skrížením odrôd Cristomorto x Ai. Tvorí stredne vzrastné stromy, neskôr kvitne čím uniká jarným mrazíkom. Plody dozrievajú koncom augusta, sú veľmi veľké, pekného pravidelného tvaru. Jadro veľké, príjemné lahodné chuti, výborné. Vhodnými opeľovačmi sú Sladkoplodá krajová, Pfälzer Mandeln, Texas.

Mandle a ich účinky: Obsahujú účinnú látku laetril, ktorá je vhodná v boji proti tumorom. Pravidelnou konzumáciou sa znižuje riziko srdcových ochorení. Obsahujú vápnik, ktorý je dôležitý na budovanie zdravých kostí, sú bohatým zdrojom bielkovín. Ďalej obsahujú zinok, horčík a draslík a iné minerálne látky. Mandle sú jedny z najzdravších druhov orechov, pomáhajú pri trávení, pri chudnutí, pomáhajú znižovať hladinu zlého LDL cholesterolu. Podporujú činnosť mozgu a nervovú sústavu.

Výsadba: Najvhodnejší termín výsadby mandlí je jesenné obdobie, možno vysádzať aj na jar. Pri jarnej výsadbe ale stromčeky prichádzajú o zimnú vlahu, preto musíme dbať na častejšiu zálievku stromov. Kontajnerové stromy môžeme sadiť počas celého roka. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a tak hlbokú, aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misku, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti ohryzeniu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami a to pri pučaniu, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na toto hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: Mandlone vyžadujú radikálny rez odstránením nadbytočných výhonov a terminálu, ponecháme iba 3 - 4 výhony, ktoré zakrátime na 3 - 5 púčikov a zrežeme tak, aby zostal vonkajší púčik, tým vznikne kotlovitá koruna.

Dodatočné parametre

Kategória: Mandľa
Hmotnosť: 5 kg
Botanický názov: Prunus amygdalus ´Ferragnes´
Výška pri dodaní: 130-170 cm
Kontajner: 15 l

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: