Hruška Lucasová, podp. Kaukazská hruška, voľnok.

Kód: 790
Neohodnotené
11,90 € / ks
Skladom

Zimná odroda s veľkými atraktívnymi plodmi. Charakteristická svojou nenáročnosťou na pestovanie.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: november - február

Úroda: polovica októbra

Tvar plodu: stredne veľký až veľký baňatý

Farba plodu: zelenožltá s menej výrazným červenkastým líčkom

Dužina: biela, sladko navinulej chuti, jemnej maslovitej konzistencie

Použitie: priamy konzum i konzervácia

Rast: stredne bujný, tvorí rozložitú korunu

Opeľovače: Konferencia, Clappova, Boscova Fľaša, Madame Verté. Sama je zlým opeľovačom!

Hruška Lucasova je francúzska odroda vzniknutá ako náhodný semenáč. Plodí jednotlivo alebo v zhlukoch na krátkych výhonoch. Plody sú stredne až veľké, s baňatým tvarom a zelenožltou základnou farbou, ktorá je zdobená menej výrazným červenkastým líčkom. Dužina je bielej farby, s jemnou a maslovou chuťou. Hrušky dozrievajú v polovici októbra a sú konzumovateľné od novembra do februára. Pri pestovaní hrušky Lucasovej je potrebný letný presvetľovací rez a prebierka plodov pri preplodení. Táto odroda má strednú odolnosť voči chrastavitosti a je vhodná pre pestovanie v teplejších polohách. Pre Lucasovu sú vhodnými opeľovačmi odrody Konferencia, Clappova, Boscova Fľaša a Madame Verté. Naopak, hruška Lucasova nie je dobrým opeľovačom pre iné odrody hrušiek.

Ako vysádzať hrušky?

Výsadba: Na výsadbu prostokorenných hrušiek je najvhodnejšie jesenné obdobie, ale môžete ich zasadiť aj na jar. Pri jarnej výsadbe však stromy nemajú prístup k zimnej vlahe, a preto je dôležité ich častejšie polievať. Kontajnerované stromy môžete zasadiť počas celého roka. Ak sa rozhodnete pre vlastnú výsadbu, postupujte tak, že vykopete dostatočne širokú jamu na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú na to, aby miesto očkovania bolo nad zemou po výsadbe. Zasypte korene jemnou zeminou a dostatočne zalejte vodou. Okolo stromu vytvorte zalievaciu misku, aby voda neodtekala preč. Kmeň stromu ochráňte pred okusom vhodným ochranným materiálom a upevnite ho ku kolíku, aby sa nestal obeťou vetra. Po výsadbe je dôležité stromčeky zastrihnúť tak, aby ste odstránili nadbytočné výhony a zakrátili ponechané výhony o tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je potrebné stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami v čase rašenia, po odkvete a po júnovom prepade plodov, aby sa zlepšil ich zdravotný stav a podporil rýchlejší rast. Pre toto hnojenie môžete použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť hrušky?

Ochrana: Ak chceme chrániť jadroviny pred škodcami a chorobami, musíme pravidelne vykonávať určité opatrenia. Na začiatku kvitnutia by sme mali aplikovať postrek proti kvetovke jabloňovej, využitím prípravkov Mospilan a Calipso. Na začiatku júla je potrebné vykonať ochranu pred Obaľovačom jablčným, a to prípravkami Reldan, Karate alebo Zeon. Proti napadnutiu voškami, môžeme použiť prípravky Mospilan alebo Pirimor podľa návodu. Na ochranu pred chorobami jadrovín sa odporúča pred a po odkvitnutí použiť prípravky na báze Mancozebu (Delan alebo Dithane) plus systémové prípravky, ako sú Discus, Zato alebo Flin plus. Tieto prípravky je vhodné používať v období vyššej vlhkosti, napríklad v júni alebo júli.

 

 

Dodatočné parametre

Kategória: Hruška
Hmotnosť: 2 kg
Kontajner: voľnokorenný
Podpník: Kaukazská hruška
Botanický názov: Pyrus communis ´Lucasová´

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: