Čerešňa KAREŠOVA podp. Colt, voľnok.

Kód: 2451
Neohodnotené
10,50 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Skorá odroda s veľkými a chutnými plodmi.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: 2. čerešňový týždeň (8.6. - 18.6.)

Úroda: 2. čerešňový týždeň

Tvar plodu: stredne veľký srdcovitý

Farba plodu: hnedočervená

Dužina: mäkká, červená, navinule sladká

Opeľovače: Burlat, Gaštánka, Napoleonova, Rivan

Karešova čerešňa sa vyznačuje tmavými srdcovkovými plodmi s vynikajúcou kvalitou. Plody dozrievajú v druhom čerešňovom týždni, konkrétne medzi 8. a 18. júnom. Sú stredne veľké, tvarované ako srdce, s hnedočervenou farbou a mäkkou, červenou dužinou s lahodne sladkou chuťou. Pre vhodné opelenie sa odporúčajú odrody Burlat, Gaštánka, Napoleonova alebo Rivan. Táto odroda je nenáročná na agrotechniku a môže byť pestovaná v akýchkoľvek polohách. Má vysokú odolnosť proti jarným mrazíkom v období kvitnutia, ale bohužiaľ má malú odolnosť proti pukaniu plodov.

Ako vysádzať čerešne?

Výsadba: Pre výsadbu čerešní je najlepší čas jesenné obdobie, ale môžeme ju vysadiť aj na jar. Ak sa rozhodneme pre jar, musíme pamätať na častejšiu zálievku stromov, pretože prichádzajú o zimnú vlahu. Ak máme čerešne v kontajneri, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe musíme vykopať dostatočne širokú a hlbokú jamu, aby sa do nej zmestili korene a aby miesto očkovania odrody bolo po vysadení nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Na ochranu pred ohryzením použite chráničku a pripevnite stromček ku kolu. Po výsadbe je dôležité stromčeky zastrihnúť a to tak, že odstránime nadbytočné výhony, ponechané výhony skrátime o 1/3, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. V nasledujúcom roku je nutné stromček prihnojiť dusíkatými hnojivami pri rašení, po odkvete a po júnovom prepade plodov. To zlepšuje zdravotný stav stromčeka a urýchľuje jeho vývoj. Na takéto hnojenie môžeme použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť čerešne?

Ochrana: Aby ste strom chránili pred voškami, môžete počas celého roka používať prípravky Mospilan alebo Pirimor podľa návodu na ich použitie, ktoré vám pomôžu zvládnuť prípadný nálet.

Ako vykonať rez čerešne?

Rez: Po výsadbe čerešní sa v nasledujúcich rokoch staráme o ich udržanie pomocou pravidelného udržiavacieho rezu koruny. V rámci tohto procesu odstraňujeme suché a choré konáre a udržujeme dostatočne presvetlenú korunu stromu. Po reze ošetrujeme rany voskom alebo balzamom, aby sme zabránili vstupu patogénnych organizmov. Najvhodnejší čas na rez čerešní je po odkvitnutí, kedy intenzívne rastú a rýchlo sa hoja rany. Pri reze sa snažíme vytvoriť čistý a hladký povrch s čo najmenšou plochou na hojenie. Ak sa rozhodneme pre rez na očko (napríklad pri mladších stromoch a rovnako pri tenších výhonkoch), je dôležité spádovať plochu rezu smerom od očka, aby voda mohla ľahko stekať preč z rany.

Dodatočné parametre

Kategória: Čerešňa
Hmotnosť: 2 kg
Druh ovocia: Čerešňa
Botanický názov: Prunus avium ´Karešova´
Podpník: Colt
Kontajner: Voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: