Broskyňa SUNHAVEN, podpník Rakonieviczká, voľnok.

Kód: 2202
Neohodnotené
11,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Stredne skorá broskyňa, ktorá je jednou z najmenej náročných odrôd a poteší plodmi s vynikajúcou chuťou.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: začiatok augusta

Zber: začiatok augusta

Tvar plodu: veľký

Farba plodu: svetložltá s červeným líčkom

Dužina: krémovo žltá, riedko vláknitá, od kôstky sa oddeľujú až plnej zrelosti

Broskyňa Sunhaven je stredne skorá odroda, ktorá keď je mladá, tak rýchlo rastie a jej rast sa spomalí, keď začne plodiť. Tvorí stredne rozložitú korunu. Plody sú atraktívne, svetložlté s výrazným červeným líčkom. Dužina sa vyznačuje tým, že je menej vlaknitá, je krémovo žltá, s jemnou vôňou a kyslou chuťou. Kôstku je možné ľahko oddeliť až pri úplnej zrelosti plodu. Sunhaven produkuje hojne a pravidelne. Má nízku odolnosť proti kučeravosti a strednú odolnosť proti nízkym teplotám. Rastlina nie je náročná na polohu, ale potrebuje úrodnú pôdu.

Ako vysádzať broskyne?

Výsadba: Pre sadenie broskýň je najlepšie zvoliť jarné obdobie a venovať dostatočnú pozornosť zavlažovaniu stromov. Kontajnerové stromky sa však môžu sadiť počas celého roka. Ak sa rozhodneme pre vlastnú výsadbu, musíme postupovať opatrne a vykopať dostatočne širokú jamu, aby sa do nej zmestili korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo nad zemou. Korene potom zakryjeme jemnou zeminou a dostatočne ich zalejeme. Okolo stromu by sme mali vytvoriť zalievaciu misu, aby voda neodtekala preč. Kmeň je vhodné obaliť chráničkou proti poškodeniu, a stromček pripevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Pre optimálny rast stromov by sme ich mali prihnojovať dusíkatými hnojivami počas niekoľkých období - pri pučaní, po odkvitnutí a po opadnutí plodov v júni. Hnojenie prispieva k rýchlejšiemu rastu stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na takéto hnojenie sa môže použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť broskyne?

Ochrana: Na ochranu broskýň pred kučeravosťou by sme mali vykonať základnú ochranu na jeseň po odpade listov a následne počas doby vegetačného kľudu, kedy dochádza k opeľovaniu lieskových orechov. V tomto prípade sa odporúča použiť sírnaté 5% Sulka alebo meďnaté Champion. Na ochranu proti voškám by sme mali používať prípravky Mospilan alebo Pirimor, ktoré zabezpečia ochranu počas celého roka. Je však dôležité postupovať podľa návodu na použitie prípravkov. Týmto spôsobom sa budeme môcť efektívne chrániť pred škodlivými vplyvmi a zabezpečiť zdravý rast a prosperitu broskýň.

Ako vykonať rez broskyne?

Rez: Aby sme dosiahli optimálny rast broskýň, je potrebné vykonať radikálny rez. Tento rez zahŕňa odstránenie zbytočných výhonkov a terminálu. Z pôvodne mnohých výhonkov ponecháme iba 3 - 4, ktoré skrátime na 3 - 5 púčikov. Takto zabezpečíme, aby na konci každého výhonku ostal vonkajší púčik, čím vznikne nádherná koruna. Tento typ rezu umožňuje broskyni rásť zdravšie a produkovať plody v hojnom množstve.

Dodatočné parametre

Kategória: Ovocné stromy
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus persica ´Sunhaven´
Podpník: Rakonieviczká
Kontajner: Voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: