Broskyňa HARNAS, podpník Rakonieviczká, voľnok.

Kód: 2193
Neohodnotené
11,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Harnas je odroda broskýň pôvodom z Kanady, ktorá vyniká svojou odolnosťou voči mrazu a dokáže sa úspešne pestovať aj v okrajových oblastiach.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

 

Konzumná zrelosť: začiatok augusta

Zber: začiatok augusta

Tvar plodu: stredne veľké 90 - 120 g, mierne pretiahnuté

Farba plodu: žltá, čiastočne prekrytá výraznou červenou farbou

Dužina: žltá až svetlooranžová, oddeliteľná od kôstky

Harnas je stredne skorá odroda broskýň pôvodom z Kanady, ktorá dozrieva v prvých týždňoch augusta. Plody Harnasu sú žlté s červeným líčkom na väčšine plodu a majú strednú veľkosť. Dužina plodov je žltá až svetlooranžová, s vynikajúcou chuťou a šťavnatosťou. Ľahko sa oddeluje od kôstky. Harnas je odolná proti jarným mrazom a má skorú a pravidelnú plodnosť. Táto odroda je vhodná do všetkých oblastí.

Ako vysádzať broskyne?

Výsadba: Pre sadenie broskýň je najlepšie zvoliť jarné obdobie a venovať dostatočnú pozornosť zavlažovaniu stromov. Kontajnerové stromky sa však môžu sadiť počas celého roka. Ak sa rozhodneme pre vlastnú výsadbu, musíme postupovať opatrne a vykopať dostatočne širokú jamu, aby sa do nej zmestili korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo nad zemou. Korene potom zakryjeme jemnou zeminou a dostatočne ich zalejeme. Okolo stromu by sme mali vytvoriť zalievaciu misu, aby voda neodtekala preč. Kmeň je vhodné obaliť chráničkou proti poškodeniu, a stromček pripevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. Pre optimálny rast stromov by sme ich mali prihnojovať dusíkatými hnojivami počas niekoľkých období - pri pučaní, po odkvitnutí a po opadnutí plodov v júni. Hnojenie prispieva k rýchlejšiemu rastu stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na takéto hnojenie sa môže použiť napríklad Cererit.

Ako chrániť broskyne?

Ochrana: Na ochranu broskýň pred kučeravosťou by sme mali vykonať základnú ochranu na jeseň po odpade listov a následne počas doby vegetačného kľudu, kedy dochádza k opeľovaniu lieskových orechov. V tomto prípade sa odporúča použiť sírnaté 5% Sulka alebo meďnaté Champion. Na ochranu proti voškám by sme mali používať prípravky Mospilan alebo Pirimor, ktoré zabezpečia ochranu počas celého roka. Je však dôležité postupovať podľa návodu na použitie prípravkov. Týmto spôsobom sa budeme môcť efektívne chrániť pred škodlivými vplyvmi a zabezpečiť zdravý rast a prosperitu broskýň.

Ako vykonať rez broskyne?

Rez: Aby sme dosiahli optimálny rast broskýň, je potrebné vykonať radikálny rez. Tento rez zahŕňa odstránenie zbytočných výhonkov a terminálu. Z pôvodne mnohých výhonkov ponecháme iba 3 - 4, ktoré skrátime na 3 - 5 púčikov. Takto zabezpečíme, aby na konci každého výhonku ostal vonkajší púčik, čím vznikne nádherná koruna. Tento typ rezu umožňuje broskyni rásť zdravšie a produkovať plody v hojnom množstve.

Dodatočné parametre

Kategória: Broskyňa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus persica ´Harnas´
Podpník: Rakonieviczká
Kontajner: Voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: