Orech kráľovský CHANDLER 60-80 cm, kont. 3 l

Kód: 1135
Neohodnotené
31,90 € / ks
Skladom

Veľmi obľúbená odroda s vysokou plodnosťou (plodí aj na laterárnych púčikoch).

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: v polovici októbra

Úroda: v polovici októbra

Tvar plodu: veľmi veľký 

Farba plodu: škrupina žltohnedá polopapierová

Dužina: biela, bez horkosti

Nová obľúbená americká odroda, plodí na laterárnych (bočných) púčikoch, má teda vyšší výnos o 50-70% oproti iným odrodám. Strom rastie bujne, korunu vytvára guľovitú. Orech Chandler neskoro nakvitá, dobre teda odoláva jarným mrazíkom. Plody sú veľmi veľké polopapieráky s tenkou žltohnedou škrupinou, dozrievajú v polovici októbra. Jadro je bielej farby, bez horkosti, veľmi dobrej chuti, vypĺňá aso 55 % plodu.

Orechy a ich účinky: Pomáhajú pri liečbe astmy a reumatoidnej artritídy. Obsahujú arginín, ktorý udržiava pružné cievy. Zabraňujú strate pamäti a zlepšujú pamäť. Obsahujú kyselinu elagovú, ktorá má silné protirakovinové účinky. Chránia srdcovo-cievnu sústavu. Pomáhajú pri liečbe kožných ochorení, ako psoriáza a ekzém. Zlepšujú stav pokožky a vlasov.

Výsadba: Orechy vysádzame predovšetkým na jeseň, možno ich vysádzať ale aj na jar, kontajnerové stromy možno sadiť takmer po celý rok. Stromy vysádzame tak hlboko, aby miesto zrastu odrody s podpníkom bolo zároveň s úrovňou terénu alebo 2 - 3 cm nad úrovňou. Stromčeky uväzujeme ku kolu a dbáme na dôkladné zaliatie.

Rez: Vykonávame iba na jar, záleží na tvaru, pokiaľ sa jedná o špičák (jeden výhon bez rozvetvena) vykonáme rez na korunku vo výške plánovaného rozvetvenia, u orechov zvyčajne vo výške okolo 170 cm. Ak špička nedosahuje takej výšky, necháme rez na ďalší rok a odstraňujeme len prípadný bočný obrast. Pokiaľ má stromček už založenú korunku, zastrihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kostrových konárov, ktoré nezakracujeme.

Ochrana: Proti chorobe atraknóza (hnednutie listov orecha) sa používajú meďnaté prípravky, ktoré sa aplikujú začiatkom júna.

Dodatočné parametre

Kategória: Orech
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Juglans regia ´Chandler´
Výška pri dodaní: 60-80 cm
Kontajner: 3 l

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: