Josta stromčeková Ríbezľoegreš, kmienik 60 cm, kont. 6 l

Kód: 2271
Neohodnotené
11 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Najžiadanejšia ovocná bobuľovina, kríženec čiernych ríbezlí a egrešov. Má lahodné plody.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: júl, august

Úroda: od júla

Tvar plodu: okrúhly, 1 – 3 cm

Farba plodu: väčšinou fialová

Dužina: sladkokyslá, čím viac zrelá, tým sladšia

Josta bola vyšľachtená v roku 1977 v bývalej NDR, a to krížením kvetov čiernych ríbezlí s peľom z kvetov egrešov. Jej názov je odvodený z nemeckých slov Johannisbeere (ríbezľa) a Stachelbeere (egreše). Táto odroda zdedila po ríbezliach svoje beztŕňové konáre a tmavú farbu, zatiaľ čo po egrešoch zase získala väčšie bobule. Josta je nenáročná rastlina na pôdu a klímu, odolná voči múčnatke a škodcom. Rada rastie na slnečnom stanovišti a spoľahlivo plodí. Je vhodná aj do vyšších polôh. Kvitne v máji a od začiatku prázdnin môžete zbierať jej fialové bobule (o veľkosti až 3 cm), ktoré rastú v hrozne po 3 až 5 kusoch a dozrievajú postupne. Čím viac sú zrelé, tým sú sladšie. Obsahujú vysoký podiel vitamínu C. Po úplnom dozretí neodpadajú, ale zasychajú na kríku alebo stromčeku. Josta si udržuje plodnosť aj po niekoľko rokov a jej najlepšie plody sa nachádzajú na štvorročných výhonkoch. V porovnaní s inými druhmi bobuľovín je z jedného kríka Josty možné získať až štyrikrát viac plodov. Používajú sa na pečenie koláčov, najmä bublaniny, na varenie džemov a marmelád alebo sa jednoducho konzumujú čerstvé.

Ako vysádzať jostu?

Výsadba josty : Sadenice josty môžeme vysádzať na jeseň alebo na jar do dobre pripravenej pôdy. V prípade, že ide o kontajnerované sadenice, môžeme ich vysadiť kedykoľvek. Dôležité je však zabezpečiť dostatočné zavlažovanie. Balové rastliny vyberieme z vrecka, vytrepeme zeminu a sadenicu namočíme cez noc do vody. Ak chceme pestovať jostu vo forme kríka, odporúča sa dodržiavať vzdialenosť 2 metre medzi rastlinami. Ak chceme pestovať jostu na kmienku, vzdialenosť rastlín s oporou by mala byť minimálne 1,2 metra.

Ako chrániť jostu?

Ochrana josty : Aby sme ochránili rastliny josty pred napadnutím múčnatkou egrešovou, môžeme využiť sírnaté prípravky alebo prípravok Discus v čase tvorby plôdika. Okrem toho je dôležité v nasledujúcich rokoch po výsadbe rastliny prihnojovať plným hnojivom na začiatku vegetačného obdobia, napríklad hnojivom Cererit.

Ako vykonať rez josty?

Rez josty : Po výsadbe je vhodné skrátiť výhony na 2 - 3 očká. V priebehu nasledujúcich rokov je potrebné odstraňovať kolmé výhony a udržiavať otvorený tvar kríka alebo koruny.

Dodatočné parametre

Kategória: Ríbezľoegreš - Josta
Hmotnosť: 3 kg
Botanický názov: Ribes Nidigrolaria
Výška kmienka: cca 60 cm
Kontajner: 6 l
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: