Slivka TOPHIT podp. myrobalán, voľnokorenný

Kód: 2433
Neohodnotené
13,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Neskorá samoopelivá odroda slivky so šťavnatými a lahodnými plodmi.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: koniec septembra

Úroda: koniec septembra

Tvar plodu: veľmi veľký pretiahnutý, nesúmerný

Farba plodu: fialovomodrá

Dužina: žltkasto zelená, tuhá, stredne až veľmi šťavnatá

Rast: stredne bujný, koruna polovzpriamená

Slivka Top Hit bola vyšľachtená v Nemecku krížením odrôd Čačanská Najbolja a President. Ide o neskorú samoopelivú odrodu so stredne bujným rastom a polovzpriamenou korunou. Je veľmi plodná a plody sú veľmi veľké a nesúmerné, s fialovomodrou farbou. Dužina plodu je žltkasto zelená, stredne až veľmi šťavnatá a tuhá. Plody dozrievajú veľmi neskoro, na konci septembra. Slivka je vhodná pre stredne teplé a teplé polohy a chránené stanovištia. Plody sú náchylné na moníliu, ale tolerantné k šarke. Slivka Top Hit je vhodná na priamy konzum, sušenie a na výrobu destilátov.

Ako vysádzať slivky?

Výsadba: Najvhodnejším obdobím je práve jeseň, ale výsadbu môžeme uskutočniť aj na jar. Pri výsadbe na jar by sme však mali byť obozretní, pretože stromčeky nedostanú potrebné množstvo zimnej vlahy a budú vyžadovať častejšie zalievanie. Ak si zvolíme kontajnerované stromy, môžeme ich vysadiť kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe by sme mali vykopať jamu dostatočne širokú pre korene a hlbokú tak, aby miesto očkovania bolo po vysadení nad zemou. Potom by sme korene mali pokryť jemnou zeminou a dostatočne zaliať vodou. Okolo stromu by sme mali urobiť zalievaciu misku, aby voda zostala v blízkosti koreňov a nepretekala ďaleko. Okolo kmeňa by sme mali nainštalovať vhodnú chráničku, aby sme zabránili okusu stromčeka. Na záver by sme mali stromček upevniť ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku by sme mali stromy prihnojiť dusíkatými hnojivami počas pučania, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Cererit je vhodným príkladom hnojiva, ktoré môžeme použiť.

Ako chrániť slivky?

Ochrana: Proti škodcom u kôstkovín. Proti piliarke slivkovej pri ukončení kvetu Calipso alebo Mospilan v čase zamodrávání sliviek. Proti voškám použijeme v prípade náletu po celý rok prípravok Pirimor podľa návodu.

Ako vykonať rez slivky?

Rez: Po výsadbe je kľúčové stromčeky zastrihnúť. Dbáme na to, aby sme odstránili nadbytočné výhony. Ponechané výhony by mali byť skrátené o jednu tretinu, aby stredný výhon prevyšoval postranné výhony. Tento proces pomáha stimulovať rast stromčeka.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Slivka
Botanický názov: Prunus domestica ´Tophit´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: