Marhuľa HAROGEM podp. myrobalán, voľnokorenný

Kód: 2361
Neohodnotené
12,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Neskorá odroda marhúľ s vynikajúcou chuťou, ideálna pre pestovanie v chladnejších oblastiach.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Konzumná zrelosť: 10 dní po VP (VEĽKOPAVLOVICKÁ odroda) (23. 7. - 7. 8.)

Úroda: 10 dní po VP (23. 7. - 7. 8.)

Tvar plodu: stredne veľký vajcovitý

Farba plodu: tmavo oranžová, väčšina plodu prekrytá purpurovo sfarbeným líčkom

Dužina: tmavo oranžová, tuhej konzistencie, málo šťavnatá, sladká

Marhuľa Harogem je neskorá odroda marhúľ, ktorá bola vyšľachtená v Kanade krížením odrôd Rouge du Roussillon a NJA2. Plody tejto odrody sú stredne veľké, majú vajcovitý tvar a hrboľatý povrch. Dužina je tmavo oranžová, stredne hrubej konzistencie a málo až stredne šťavnatá, no s navinule sladkou chuťou. Kôstka sa od plodu veľmi dobre odlučuje. Harogem má skorú, veľkú a pravidelnú plodnosť a dozrieva približne 10 dní po odrode Velkopavlovická. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči mrazíkom a atraktívnymi sfarbenými plodmi. Na pestovanie tejto odrody je nutná výživná a dobre zásobená pôda s dostatkom vlhkosti a je tiež potrebná prebierka.

Marhule sú fascinujúce z hľadiska ich sezónnosti, lákavého vzhľadu a zdravotných výhod, ktoré ponúkajú. Plody marhule sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých látok, ako napríklad 15-25% cukru, beta-karoténu, niektorých vitamínov skupiny B, draslíka, horčíka, vápnika, mangánu a meďe. Sušené marhule sú významným zdrojom proteínov a železa. Konzumácia plodov marhule sa odporúča pri chronickom zápale sliznice hltana, zápale prínosových dutín a pri ekzémoch. Marhule sa tiež odporúčajú pri malátnosti, depresii, nervozite a zníženej chuti do jedla, vďaka vysokému obsahu stopových prvkov. Okrem toho pomáhajú aj zraku a majú antiseptické účinky.

Ako vysádzať marhule?

Výsadba: Ak plánujete výsadbu marhúľ, ideálny termín je jesenné obdobie, hoci môžete vysádzať aj na jar. V tom prípade však stromčeky prirodzenú zimnú vlhkosť stratia, preto musíte byť obozretní a častejšie ich zavlažovať. Kontajnerové stromy možno vysádzať kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe vytvorte jamu dostatočne širokú na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú, aby miesto očkovania odrody zostalo nad úrovňou pôdy. Zasypte korene jemnou zeminou a dôkladne zalejte vodou. Pre zabránenie odtoku vody vytvorte okolo stromu zalievacu misku a kmeň ochráňte vhodnou ochranou pred hlodavcami. Nakoniec prichyťte stromček ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku pridajte dusíkaté hnojivá v čase pučania, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie poskytuje stromčekom potrebné živiny na rýchly a zdravý rast. Cererit je vhodné hnojivo pre túto aplikáciu.

Ako chrániť marhule?

Ochrana: Aby sme ochránili marhule a ostatné kôstkoviny (ako sú višne a slivky) pred napadnutím kvetov a letorastov, je dôležité použiť ochranné prostriedky na začiatku a konci kvitnutia. Prípravky Horizon alebo Teldor sú účinné na ochranu a môžu byť použité na ochranu pred moníliovou hnilobou, ktorá sa vyskytuje pri dozrievaní všetkých kôstkovín. Pri použití týchto prípravkov by sa mala dodržiavať ochranná lehota.

Ako vykonať rez marhule?

Rez: Je nevyhnutné stromčeky po výsadbe skrátiť, aby sme odstránili nadbytočné výhony a udržali rovnováhu medzi stredným a postrannými výhonmi. Odporúča sa skrátiť postranné výhony o tretinu ich dĺžky, aby stredný výhon zostal dominantný a nevytvorila sa nerovnováha vo vývoji stromu.

 

Dodatočné parametre

Kategória: Marhuľa
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus armeniaca ´Harogem´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: