Marhuľa BERGERON podp. myrobalán, voľnok.

Kód: 2346
Neohodnotené
11,90 € / ks
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Táto odroda marhúľ dozrieva neskoro a je ideálna pre konzervovanie. Jej plody sú veľmi odolné a neprezrajú, výborne na prepravu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konzumná zrelosť: 5 - 8 dní po VP (VEĽKOPAVLOVICKÁ odroda) (23.7. - 7. 8.)

Zber: 5 - 8 dní po VP (23.7. - 7. 8.)

Tvar plodu: stredný až väčší guľovito oválny

Farba plodu: oranžovo žltá so svetlo červeným bodkovaným líčkom

Dužina: sýto oranžová, pevná, rozplývavá

Použitie: konzervácia

Rast: stredne bujný, korunu vytvára vzpriamenú neskôr rozloženú

Marhuľa Bergeron je druh marhule s pôvodom vo Francúzsku, ktorý sa vyznačuje stredne až veľkými plodmi, ktoré majú oranžovo-žltú farbu so svetlo červeným bodkovaným líčkom. Dužina týchto plodov je sýto oranžová, pevná a má rozplývavú konzistenciu. Odroda dozrieva o 5 až 8 dní neskôr ako Velkopavlovická, teda od 23. júla do 7. augusta. Táto odroda marhule má nízku až strednú odolnosť proti napadnutiu moniliózou, no na druhej strane je veľmi odolná proti mrazom v dreve i v púčikoch v čase kvitnutia. Bergeron je neskoro dozrievajúcou odrodou, ktorá má vynikajúcu konzervárenskú hodnotu plodov. Odporúča sa najmä pre typické marhuľové oblasti.

Marhule sú fascinujúce z hľadiska ich sezónnosti, lákavého vzhľadu a zdravotných výhod, ktoré ponúkajú. Plody marhule sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých látok, ako napríklad 15-25% cukru, beta-karoténu, niektorých vitamínov skupiny B, draslíka, horčíka, vápnika, mangánu a mede. Sušené marhule sú významným zdrojom proteínov a železa. Konzumácia plodov marhule sa odporúča pri chronickom zápale sliznice hltana, zápale prínosových dutín a pri ekzémoch. Marhule sa tiež odporúčajú pri malátnosti, depresii, nervozite a zníženej chuti do jedla, vďaka vysokému obsahu stopových prvkov. Okrem toho pomáhajú aj zraku a majú antiseptické účinky.

Ako vysádzať marhule?

Výsadba: Ak plánujete výsadbu marhúľ, ideálny termín je jesenné obdobie, hoci môžete vysádzať aj na jar. V tom prípade však stromčeky prirodzenú zimnú vlhkosť stratia, preto musíte byť obozretní a častejšie ich zavlažovať. Kontajnerové stromy možno vysádzať kedykoľvek počas roka. Pri vlastnej výsadbe vytvorte jamu dostatočne širokú na umiestnenie koreňov a dostatočne hlbokú, aby miesto očkovania odrody zostalo nad úrovňou pôdy. Zasypte korene jemnou zeminou a dôkladne zalejte vodou. Pre zabránenie odtoku vody vytvorte okolo stromu zalievacu misku a kmeň ochráňte vhodnou ochranou pred hlodavcami. Nakoniec prichyťte stromček ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku pridajte dusíkaté hnojivá v čase pučania, po odkvitnutí a po júnovom prepade plodov. Toto hnojenie poskytuje stromčekom potrebné živiny na rýchly a zdravý rast. Cererit je vhodné hnojivo pre túto aplikáciu.

Ako chrániť marhule?

Ochrana: Aby sme ochránili marhule a ostatné kôstkoviny (ako sú višne a slivky) pred napadnutím kvetov a letorastov, je dôležité použiť ochranné prostriedky na začiatku a konci kvitnutia. Prípravky Horizon alebo Teldor sú účinné na ochranu a môžu byť použité na ochranu pred moníliovou hnilobou, ktorá sa vyskytuje pri dozrievaní všetkých kôstkovín. Pri použití týchto prípravkov by sa mala dodržiavať ochranná lehota.

Ako vykonať rez marhule?

Rez: Je nevyhnutné stromčeky po výsadbe skrátiť, aby sme odstránili nadbytočné výhony a udržali rovnováhu medzi stredným a postrannými výhonmi. Odporúča sa skrátiť postranné výhony o tretinu ich dĺžky, aby stredný výhon zostal dominantný a nevytvorila sa nerovnováha vo vývoji stromu.

 

 

Dodatočné parametre

Kategória: Ovocné stromy
Hmotnosť: 2 kg
Botanický názov: Prunus armeniaca ´Bergeron´
Podpník: Myrobalán
Kontajner: Voľnokorenný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: