Balkónové rastliny a letničky: Tajomstvo krásneho balkóna

Už sa nemôžete dočkať, až farby a vône letničiek ozdobia vaše balkóny a parapety? Potom vám urobíme radosť, práve teraz je ideálny čas na ich výsadbu! Aby vám ich farebné kvety robili radosť celú sezónu, treba ale zvoliť vhodné rastliny, substrát a nepodceniť prípravu. Máme pre vás dôležité tipy, s ktorými bude pestovanie letničiek hračka.

Tajomstvo krásneho balkóna: Ako na pestovanie letničiek?

Chodíte každý rok po meste, obdivujete krásu balkónov svojich susedov a premýšľate, prečo sa vašim letničkám toľko nedarí? Alebo sa do pestovania balkónoviek púšťate tento rok prvýkrát a chcete vedieť, ako na to? Máme pre vás najdôležitejšie tipy.

balkonove letnicky

Výber balkónových rastlín a letničiek

Pri pestovaní balkónoviek a letničiek je úplne najdôležitejší správny výber rastlín. Ani najlepšia starostlivosť totiž nevynahradí úplne nevyhovujúce podmienky. Naopak, keď si dáte na výbere záležať, starostlivosť o letničky nie je nijako náročná.

A ako letničky a balkónovky vyberať? Podľa svetovej strany a množstva slnka, ktoré naňho praží.

Tip: Na severný balkón môžete tiež presunúť niektoré izbovky.

balkonove rastliny a letnicky

Výber truhlíka

Keď máte vybrané rastliny, je potrebné zaobstarať im tiež vhodné truhlíky. Rastliny potrebujú dostatok miesta na korene, nezabúdajte tiež, že cez leto povyrastú. Vyberte preto trochu väčší kvetináč, než si myslíte, že potrebujete. Čo sa týka farby, možností máte nepreberné množstvo, zvoľte ale skôr svetlejšie farby, aby sa rastliny v horúcich dňoch neprehrievali.

Výber substrátu pre letničky

Rovnako ako pri pestovaní na záhrade, aj na balkóne je dôležitý výber správneho substrátu. Stavte na kvalitnú zmes pre balkónové rastliny s obsahom rašeliny, vyzretého humusu a ílu. Obsah hnojiva a ďalších živín potom dodá všetko, čo balkónové rastliny potrebujú, aby krásne prospievali.

Presádzanie rastlín

Či už máte rastliny predpestované doma alebo ich kupujete v záhradníctve, je potrebné načasovať ich presun na balkón na správnu chvíľu. Tie najodolnejšie môžete do truhlíkov presadiť už koncom apríla, u väčšiny je však lepšie počkať si na druhú polovicu mája, až opadnú posledné mrazy.

Pri samotnom presádzaní dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Do truhlíka dajte trochu substrátu, rastlinu a opäť substrát, ktorý je potrebné ľahko utlačiť. Pridajte zálievku a pokiaľ nemáte substrát s výživou, tak aj droždie.

balkonove rastliny

Starostlivosť o balkónové rastliny

  • Hnojenie: Balkónové rastliny potrebujú dostatok živín, doprajte im preto kvalitné hnojivo každé dva týždne.
  • Polievanie: Záleží samozrejme na orientácii balkóna, ale najmä v horúcich letných mesiacoch dávajte extra pozor, aby mali letničky dostatok vody. Zalievať ich niekedy treba aj dvakrát denne.
  • Kontrola zdravia: Pri zalievaní vždy skontrolujte, či rastliny nie sú napadnuté škodcami alebo chorobami.
  • Zastrihávanie: Pravidelne tiež odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nový rast.

Teraz už viete všetko dôležité a môžete sa pustiť do pestovania letničiek a balkónových kvetov. Vyberte si krásne a zdravé rastlinky u nás v záhradníctve alebo tu na e-shope a nezabudnite tiež sledovať naše sociálne siete, Instagram a Facebook, nech neprídete o horúce novinky a užitočné tipy na pestovanie.